Historie klubu Jirásek začala v roce 1926, bohatou činnost divadelní společnosti Jirásek z dob 1. republiky byla ukončena 2. světovou válkou ( mezi lety 1926 až 1938 nastudoval Jirásek pozoruhodných 70 titulů).
K obnovení došlo hned po osvobození v roce 1945. V padesátých letech však postupně aktivita lidí kolem souboru klesala, nepochybně i díky politickému klimatu tehdejšího Československa, takže v polovině 60. let byla v podstatě na mrtvém bodu.
Ke skutečnému zrození dnešního divadelního klubu tak došlo v roce 1969, kdy se pod režijním vedením Marie Jiřičkové spojili „staří“ ochotníci s mladými studenty místních středních škol a uvedli Jiráskovu hru Filozofská historie. DKJ nabíral na síle každým dalším představením, až se z něj stal fenomén známý nejen v blízkém okolí města, ale i v celonárodním měřítku.
Od poloviny 80. let patřil Jirásek k pravidelným účastníkům celostátních divadelních přehlídek v Hronově, Písku a dalších přehlídek tematických. Inscenace Jak se vám líbí, jak se vám líbí (W. Shakespeare – V. Klapka) byla jako první amatérská divadelní hra zaznamenána a uváděna čs. televizí. V roce 1989 česká televize uvedla také inscenaci M.Bulgakov-V.Klapka, Mistr a Markétka.
DK Jirásek se několikrát zúčastnil i uznávaných zahraničních festivalů. Mezi nejvýznamnější určitě patřil Světový festival amatérského divadla v japonské Jokohamě (rok 1989) a Mezinárodní festival divadla v korejském Chuncheonu (2004).
Je samozřejmé, že spolek nebyl založen „na zelené louce“, ale že navázal na ochotnickou činnost, která zde byla již od konce 19.století.
První české divadelní představení bylo podle archivních dokumentů sehráno 1. 11. 1887, byla to Raupachova truchlohra MLYNÁŘ A JEHO DÍTĚ, hrálo se na jednoduchém jevišti v hostinci „U Ptačí tyčky“ (později nesl název „U lukostřelce“), ještě týž měsíc pak dvě aktovky – PACIENTKA, VĚNO – hrálo se v sále „U zlaté koruny“. Divadelní činnost byla provozována v rámci českých spolků, které zde existovaly, tj. Národní jednoty severočeské, České besedy (předtím Měšťanská beseda a Česká řemeslnická beseda), Sokola a České národně demokratické strany. Večírky pořádaly spolky v Besedě (byla u městského parku, naproti kostelu Československé církve) a představení hrály v hostincích „Zuř Krone“ (Mariánská ulice), „Zuř Stadt Karlsbad“ (ulice 5.května), „Herzog von Reichstadt“ (Arbesův dům) a naposledy v hostinci „Zu drei Linden“ (Národní dům, dnes v těchto místech stojí nová budova spořitelny), který byl v roce 1909 zakoupen Národní jednotou severočeskou a kde se pak odehrávala veškerá spolková činnost české menšiny. Češi zde byli menšinou nejen za Rakousko -Uherska, ale zůstali jí i po vzniku samostatné Československé republiky v r. 1918, i když vznik republiky umožnil přihlásit se k české národnosti většímu počtu obyvatel. Činnost českých spolků byla provázena i v době republiky mnoha obtížemi.
Po vzniku republiky se do ochotnické činnosti zapojila i vojenská posádka, která zde měla své sídlo. Tím, že česká menšina nebyla příliš početná, docházelo k tomu, že jedni a titíž lidé byli členy existujících českých spolků, a tak i když NJS, Beseda, Sokol a později DTJ a sociální demokrati měli své dramatické odbory, na jevišti se většinou objevovaly stejné tváře – Jan a Marie Lejskovi, Jindřich a Věra Weissovi, Hedva Šub-rová, Žofka Seidlová, Karel Špinka, Josef Bucek, František Pučelík, J. Bešťák, František Ehl, K. Pešek, p. Janda.
Nadšeně hrající ochotníci z NJS a Sokola, viditelně povzbuzeni svou činností, která se dostávala do středu kulturního zájmu hraničářů, posíleni novými pracovníky, se rozhodli v posledním měsíci r. 1925 sestavit samostatný spolek divadelních ochotníku a soustředit tak veškerou divadelní činnost českolipské menšiny tak říkajíc „do jedněch rukou „.
Jindřich WEISS na toto období vzpomíná: „Hráli jsme pro každého, kdo přišel, ale když jsme potřebovali třebas jen kus papíru na scénu, museli jsme všemožně dokazovat, že je třeba jej koupit a hlavně zaplatit z pokladny spolku, který již čekal na čistý výtěžek. Každá korporace použila tohoto příjmu na všechno jiné, jenom ne na divadlo. Pohled na chátrající jeviště volal po skutcích. Rozhodli jsme se, že budeme hrát divadlo pro divadlo a svolali do Národního domu schůzku všech přátel divadla, na které zástupci sociálních demokratu i Sokola hlasovali stejně s námi pro založení samostatného spolku. Název spolku doporučil hronovský rodák, ředitel české školy, Emil Kleprlík. Slíbil, že požádá Mistra Aloise Jiráska o souhlas, aby spolek mohl nést jeho jméno. “
Přípravný výbor zahájil práce k získání souhlasu A. Jiráska, úřední registraci spolku a vypracování stanov.
Na schůzce 4. 2. 1926 byl vypracován zápis tohoto znění:
„Níže podepsaní shromáždění na informační schůzce pojednávající o ustanovení se spolku Divadelních ochotníků v České Lípě ustanovili jsme se na stanovách pro spolek a přistoupili za první členy tohoto spolku, což svým podpisem stvrzujeme.“
V České Lípě 4. 2. 1926.
Podpisy: Emil [fleprlík, Bucek, Lejsek, Fr. Bárta, K. Špinka, V. Pazderka, Fr. Kožnar, Lejskova, Janda, J. Karbulová, M. Procházková, Ludvík Kysela, Věra Weissová (2 podpisy nečitelné)‘
A ještě v únoru došel toužebně očekávaný dopis Mistra A. Jiráska na adresu E. Keprlíka.
Divadelní spolek „Jirásek“ se přihlásil, jako jeden z mála v severních Čechách, za řádného člena vrcholného orgánu -Ústřední Matice divadelních ochotníků českých. Splnil i úřední povinnost nového spolku a ohlásil založení Městskému úřadu v České Lípě k evidenci, do níž byl zapsán pod číslem 234 a se jmény předsedy Josefa členů výboru – J. Lejska a J. Vančury.
V r. 1931 se čeští ochotníci konečně dočkali důstojných prostor, ve kterých mohli předvádět širší veřejnosti své umění. Byl totiž dostavěn hotel Merkur a na jevišti velkého sálu s prostorným balkonem se představili českolipští ochotníci na oslavě svátku práce 1. 5. představením optimistické hry Z. Štěpánka HRNÍČEK ŠTĚSTÍ. V hotelu, kde ještě tu a tam pobíhali řemeslníci, se už zkoušelo a hrálo. Do konce roku předvedli „//-ráskovci“ obecenstvu ještě čtyři hry – úsměvnou operetu VOJNO POVOL, HEJ RUP!, obíjenou Langerovu hru GRANDHOTEL NEVADA, drama bratří Mrštíků MARYŠA a závěrečným představením byla hra A. M. Horákové PÁNI.
HOSTÉ SOUBORU
Snad není širší čtenářské veřejnosti neznámá praxe předních profesionálních herců, kteří často zajížděli na venkov, aby se zúčastnili pohostinským vystoupením některých představení místních ochotníků. Nejinak tomu bylo i v České Lípě: 20. 3. 1932 došlo k premiéře dlouho pečlivě studované inscenace známé hry Olgy Scheinpflugové OKÉNKO, v níž vystoupila populární Antonie NEDOŠINSKÁ po boku českolipských ochotníků M. Ládrové, K. Berana, K. Zedníka, J. Štrojzy, J. Lejska, F. Pochmana, K. Špinky, F. Kožnara a F. Pučelíka.
„Jiráskovci“ si však hluboce vážili i svých zasloužilých členů, na něž nezapomínali a k jejichž výročím pořádali jubilejní představení.
Tak 3. 9. 1932 oslavili 40 let činnosti ochotníka Josefa Exnera, na jehož počest sehráli historickou rytírnu L. Stroupežnického VÁCLAV HROBČICKÝ Z HROBČIC a těšili se z jeho režie i účinkování. Velký rozruch a příznivý ohlas vyvolalo představení hudební komedie SVATEBNÍ VALČÍK, jehož tři představení- 8., 9., a 15. 10. 1932 – byla úplně vyprodána.
Největší událostí roku pak bylo slavnostní otevření první budovy českých škol (dnešní ZŠ Dr. M.Tyrše) 28. 10. 1932. Kolem školy a hotelu Merkur se pak nadále točil téměř všechen kulturní, politický a společenský život české menšiny, ještě více odkázaný na vzájemnou podporu a pomoc všech v době hospodářské krize a nezaměstnanosti, která těžce doléhala na české pracující. Vždy připravený ku pomoci a podpoře byl i „Jirásek“.
Tak se stalo 11. 3. 1933 divadelní představení ze sportovního prostředí HERAKLES VERSUS PUMA od K. Piskoře vítanou finanční pomocí sportovnímu klubu, když výnos z představení byl věnován na výstavbu nového hřiště.
Hlediště Merkuru se stalo už natrvalo jediným místem domácích vystoupení a v r. 1933 zde „Jirásková““ sehráli celkem pět her – mj. i padesáté představení souboru, kterým byla Jiráskova LUCERNA. Zajímavou akcí ochotníků -vlastně „učitelské skupiny“ v souboru – bylo nastudování dvou populárních her M. Pagnola v režii učitelky Vlasty Drozdové u příležitosti l. učitelského semináře. Sehrány byly MALAJSKÝ ŠÍP a FANNY, obě s velkým úspěchem.
Na kulturní život Čechů ve městě začínala působit politická situace a oživování německého nacionalismu příkladem ze sousedství. Na vzrůstající nenávistnou a protičeskou kampaň henleinovcú odpovídali Češi zvýšeným zájmem o národní život. Desítky lidí se přihlásily i k činnosti ochotníků. A šlo o mladé lidi, zapálené do práce, kteří přicházeli s novými plány a návrhy. V r. 1934 připravil „Jirásek“ čtyři inscenace. Mladý režisér O. Schútzer si vybral pro své vystoupení závažné drama F. X. Saldy DÍTĚ, pak byla sehrána populární hra, která úspěšně prošla mnoha scénami, MEDVĚDÍ TANEC. Zajímavostí této inscenace bylo, že v repríze vytvořila hlavní roli tanečnice Anny Marie Macounová, členka „Kolára“ z Mladé Boleslavi (za M. Zedníkovou). V létě byla připravena oblíbená zpěvohra VESELÍ TŘI MUŠKETÝŘI, a poslední inscenací byla satirická fraška AJ, AJ, AJ.
Událostí roku 1935 se stal tzv. JIRÁSKOVSKÝ PODZIM 1935, kdy během dvou měsíců ochotníci vystoupili šestkrát před publikem. Začínalo se 22. 9. oblíbenou hrou F. Langera VELBLOUD UCHEM JEHLY, která byla zároveň vzpomínkou na 25 let ochotnické činnosti dlouholetého zasloužilého člena a prvního předsedy „Jiráska“ Josefa Bucka, který si i s chutí zahrál. Veselohra FALEŠNÁ KOČIČKA se hrála 12. a 13. 10., tentokráte na jevišti Národního domu, 10. 11. se ,,/iráskovci“ ukázali v komorním dramatu STÍN – pohostinsky zde vystoupila Věra Zychová, 16. 11. to bylo drama BRIGÁDA SMRTI a na závěr, 26. 11., to byl VEČER POEZIE.
REPERTOÁR
Zajímavá je volba repertoáru ochotnických souborů. Stávalo se často, že jakmile měla nějaká hra pronikavý úspěch na profesionálním jevišti, okamžitě po ní sáhli i ochotníci. „Jirásek“ takto nastudoval na jaře 1936 drama ze současného života, jež prošlo vítězně téměř po všech jevištích, LIDÉ NA KŘE od V. Vernera za režie F.Pochmana a na scéně K. Špinky. Premiéra byla na jevišti v Merkuru 5. 4. 1936. Hra a její provedení vzbudily oprávněný zájem o práci českolipských, jejichž vytrvalá činnost v kontextu kulturního života hraničářů byla hodnocena s velkým uznáním. S touto inscenací byli českolipští hostovat i v Novém Boru. Obdobné to bylo i s nastudováním veselohry Miloše Kareše RYBA A HOST TŘETÍ DEN…
ZOSTŘENÍ POLITICKE SITUACE
V roce 1937 houstla politická situace. Přibývalo henleinovských protistátních provokací, za neustálého pochodování ordnerů a pořádání různých srazů s protičeskými vyhrůžkami a štvaním se měnil i repertoár divadelníků a výběr her, tak jak to viděli a cítili čeští pracující a diváci.
Největší událostí tohoto období se stalo nastudováni a provedení Čapkova dramatu BÍLA NEMOC. Tato nejúspěšnější hra sezóny byla sehrána 6. 3. a opakována 21. 3. 1937 za nepopsatelného nadšení dojatých diváků. Za režie K. Černoška a na scéně K. Špinky vystoupilo dvacet šest ochotníků “Jiráska“, zkušených herců i mladých nadšenců, zvláště pak zůstali v paměti v rolích dr. Sigelia J. Weiss, dr. Galena K. Černošek, barona Kroga K. Špinka a maršála K. Zedník.
Volba dalších her v r. 1937 padla na současná dramata, hry, které se staly průsečíkem zájmu celého národa, nad nimi narůstal mrak fašismu: 8. 5. bylo sehráno drama SRDCE NA UZDĚ od V. Verner a 26. 6. byl hrán TRANSPORT č. 20, 24. 10. se „jiráskovci“ obdivuhodně vyrovnali s obtížným a působivým dramatem V. Dyka POSEL a na závěr roku – 28. 11. – bylo sehráno silné drama ze současného života VEŘEJNÝ NEPŘÍTEL od Franka Tetauera.
V průběhu roku 1937 se za spolupráce hudební školy, „Českolipské filharmonie“ a „Jiráska“ zrodil i nápad na původní hru, která by oslavila český Machův kraj. Tak vznikla původní lidová hra se zpěvy a předehrou českolipských autoru Jana Douši a Jaroslava Panáčka Modrá armáda ze života železničářů, největší složky českých obyvatel města, a se scénou na strážním domku u Máchova jezera, jejíž provedení začali ochotníci pilně připravovat na podzim r. 1938.
Politická situace se však stávala stále hrozivější, přibývalo otevřených fašistických výzev německých spoluobčanů, vyjadřujících stále více nenávist ke všemu českému. O to více sílila česká touha po rozhodné obraně. Že tato situace kultuře nikterak neprospívala, je nasnadě. Sice ještě 2. 4. 1938 si zahráli studenti gymnázia/členové „Jiráska“ na malém jevišti sálu Střelnice veselohru CHARLEYOVA TETA, ale neustálé zhoršování politické situace s sebou přineslo i mnoho povinností v obraně státu, do které se zapojili i mnozí členové „Jiráska“. V napjaté situaci se stalo posledním představením souboru nastudování slavného dramatu K. Čapka MATKA, které bylo uvedeno 6. 8. 1938. Atmosféra inscenace, nadšení všech aktérů, kteří se snažili předvést co nejlepší výkon, a vášnivé zaujetí všech diváků vytvořily představení, na jaké se nezapomíná. Za režie K. Zedníka a na scéně K. Špinky se představili v nejlepším světle herci K. Zedník, V. Weissova, J. Dlabal, F. Černošek, J. Blažek, K. Špinka, J. Weiss a Fr. Kožnar.
Na závěr této části historie „Jiráska“ dejme slovo opět J. Weissovi: „Pro podzimní sezónu studovaná hra Modrá armáda a připravovaný Gogolův Revizor již hrány nebyly, neboť jsme se 8. 10. 1938 z Lípy evakuovali.“
OBNOVENÍ ČINNOSTI
Činnost „Jiráska“, přerušená v r. 1938, byla obnovena brzy po osvobození naší vlasti. Již 22. 6. 1945 se ustavila KULTURNÍ JEDNOTA. Která byla organizátorem kulturního života ve městě. Divadelníci se hned ze začátku stali nejsilnější složkou nového orgánu, nejschopnější a nejaktivnější. Opřeli se o zkušené ochotníky předválečné, kteří se ihned po návratu přihlásili k činnosti např. zakládající členové „Jiráska“ Jindřich
a Věra Weissovi a František Pučelík, ochotníci a funkcionáři Josef a Marie Ládrovi, Josef Uhlíř, Karel Zedník, František Rataj, Stanislav Stoklasa a další mladší a s desítkami nových osídlenců ochotníků vytvořili silný a schopný kolektiv, připravený zahájit činnost v nových podmínkách. Divadelníkům se mělo dostat i nových prostor. MNV rozhodl vytvořit z objektu dosavadní „nové tělocvičny“, upravené pro tyto účely v r. 1932, divadlo, s dalšími přilehlými místnostmi. Přes počáteční materiální obtíže se úprava divadla úspěšně rozeběhla. Našlo se mnoho ochotných rukou, které při úpravě pomáhaly, a tak se 27. října 1945 poprvé rozhrnula opona na jevišti Jiráskova divadla ke slavnostnímu otevření. Následovalo předání divadelní budovy předsedou MNV J. Ládrem do rukou Jaroslava Kokeše za Kulturní jednotu, Josef Uhlíř odevzdal obnovenému „Jirásku“ za chráněné doklady předválečného spolku, herec František Pučelík přečetl dva Jiráskovy dopisy českolipským ochotníkům a pak došlo na slavnostní představení, kterým nemohla být jiná hra než Jiráskova Lucerna.
Pro zaplněné hlediště za režie Slávy Cóna a ve výpravě Karla Myšáka hráli: S. Cón, Myšáková, J. Petr, J. Starý, M. Grundmanová, J. Klimešová, K. Myšák, J. Berka, Starý, Z. Grundman, J. Uhlíř, M. Ládrová, dr. K. Dvořák, E. Bušek, L. Pelc, Fr. Kubálek, M. Krajdl, M. Dvořáková, J. Šedivý, V. Voborník, Fr. Novotný a J. Kožnarová.
Ochotníci nelenili a již 7. listopadu 1945 vystoupili na jevišti Jiráskova divadla ve hře N. Pogodina Aristokrati, kterou režíroval a vypravil Karel Myšák. Posledním představením tohoto roku byl 25. prosince klasický melodram Vrchlického Námluvy Pelopovy za četné účasti diváku. Režíroval S. Cón, scénu vytvořil K. Myšák a hudbu řídil J. Weiss.
V roce 1946 se vedle „Jiráska“ odstředivou silou vytvořily menší soubory, které zkoušely působivost divadla ne vždy v klasické formě např. Mladá scéna, skupina dramatického odboru KSČ a Dětský divadelní soubor. Rozvíjela se i činnost školních souborů a dalších mládežnických kolektivů.
„Jirásek“ připravil na 18. 5. 1946 klasickou veselohru S. Macháčka Ženichové. Režisér K. Myšák se spojil k zajímavému provedení s Rybovým dechovým kvintetem, taneční úpravu provedl M. Švec. Tančil i členové skupiny Svazu české mládeže. Úprava scény byla dílem Bohdana Pudlače. S touto hrou se pak “Jirásek“ zúčastnil 23. 5. 1946 Máchova festivalu ochotnických souborů v Doksech.
Po celý březen 1947, vždy v sobotu a v neděli probíhal v Jiráskově divadle DIVADELNÍ FESTIVAL 1947, na němž se představily severočeské divadelní soubory, sice teprve nedávno založené, ale úspěšné a iniciativní. Soutěžilo sedm souborů, z našeho okresu to byli ochotníci z Mimoně, Jablonného v Podještědí, Nového Boru a Cvikova.
Na konec festivalu vystoupila mimo soutěž českolipská Mladá scéna ve hře M. Paška
Aramejská brána v režii Miloslava Havlíka 28. října 1947 sehrál celý „Jirásek“ před vyprodaným hledištěm bouřlivě při jatou klasickou hru Stroupežnického Naši furianti v režii dr. K. Dvořáka.
V březnu 1948 pak proběhl II. ročník festivalu divadelních ochotníku. Českolipští nastudovali a na jevišti Jiráskova divadla se představili s populární hrou sovětského autora L. Andrejeva TEN, KTERÝ DOSTÁVÁ POLÍČKY v režii dr. J. Vraného.
V Jiráskově divadle se však vystřídalo mnoho dalších souborů, především Liberecké divadlo se svou operou, velmi četně navštěvovanou, a činohrou, ale i divadla pražská Národní divadlo, Divadlo satiry, Žižkovské divadlo a také nově utvořený profesionální soubor z Nového Boru.
Ve velké konkurenci hostujících souborů se „Jirásek“ rozhodně neztratil. Posílen o nové členy se pustil do další činnosti. Nastudoval šest nových zajímavých her, se kterými se v r. 1949 představil domácímu publiku. Byly to hry: KUTNOHORŠTÍ HAVÍŘI, KOLÉBKA, HLAVNÍ ZKOUŠKA, ŽIVOT VOLÁ, HLUBOKÉ KOŘENY a pro děti pohádka NEOHROŽENÝ MIKEŠ.
Dětem patřila i dvě pohádková představení z jara 1950: 4. března sehrála Mladá scéna, opírající se o zkušené herce „Jiráska“, k němuž se také kmenově hlásila, oblíbenou Andersenovu pohádku SNĚHOVÁ KRÁLOVNA a 21. 6. pohádku HONZA V ZAKLETÉM ZÁMKU.
ČAS ZMĚN
Jiráskovo divadlo bylo v 50. letech nadále střediskem kulturní a umělecké zájmové činnosti. Divadelní představení uváděly na jeviště více než předtím zájezdové soubory profesionální; podstatně menší podíl patřil ochotníkům. Tvořily se však nové dramatické kolektivy, složené z mladých nadšenců a opírající se více než dříve o svá pracoviště. Proto se hledala nová forma řízení této činnosti, více pořadatelská a organizační. Kulturní jednota byla nahrazena novým orgánem Osvětovou besedou. 4. října 1950 bylo na závěrečné schůzi Kulturní jednoty rozhodnuto dočasně zastavit činnost dramatického odboru „Jirásek“. Herci ze souboru pak porůznu působili v nově zakládaných kolektivech.
Po za stavení činnosti souboru hráli jeho členové pod hlavičkou „Kulturní klub ROH ČSD“ 19. 5. 1951 se představili hrou V. I. Šindeláře DAREBA. Režíroval Jiří Kalvach, scénu vytvořil J. Mareček. Hráli: J.Mareček,
Šlamberová, V. Vokatý, V. Vanický, M. Dvořáková, L. Krotký, E. Voráček, J. Gabriel, A. Zajíček, O. Tavoda, Kalvach. Za dva měsíce se představuli v klasické hře J. K. Tyla LESNÍ PANNA. V režii J. Marečka, scéně Kalvacha, světla obsluhoval K. Rous a hudbu nastudovala H. Vobořilová. Za zmínku stojí vystoupení souboru, „ČSM Severočeské Včely“, který sehrál 20. 4. 1951 hudební hru K. Fořta
Z ČESKÝCH MLÝNŮ, s hudbou Emila Starého. I zde se objevila známá jména „Jiráska“ režii měl J. Kubín, hrálo se na scéně Jaroslava Vokála a s hudbou, kterou obsluhoval J. Berounský. Ten týž soubor pak v rámci oslav 100. výročí narození A. Jiráska sehrál 10. 9. 1951 na jevišti kina Jiráskovu KOLÉBKU. Posledním představením tohoto souboru v r. 1951 byla 15. 11. Gorkého hra MALOMĚŠŤÁCI v režii K. Šeby.
Divadelní sezóna tohoto roku byla za končena „Divadelním kroužkem závodního klubu ROH Svazu zaměstnanců v dopravě“ představením pro děti KAŠPÁREK TO MYSLÍ VŽDYCKY DOBŘE od M. Veselého dne 9. 12. v režii Kalvacha, v bohaté výpravě Gabriel/Kalvach a s maskami J. Kumbery. Ještě předtím se ovšem soubor
představil nejprve 15. 9. ve Volfarticích a pak v České Lípě se hrou V. Kříže VÍTĚZSTVÍ FOŘTA MERUZALKY. Tento soubor pokračoval v činnosti v r. 1952. Kdy na scénu přivedl pohádky JAK KAŠPÁREK SE ŠKRHOLOU A ČERTEM LAKOMCE NAPRAVILI ŽERTEM a KLUCI, DUCHOVÉ A KAŠPÁREK, obě pohádky režíroval J. Kalvach.
V roce 1952 začínal „Jirásek“ opět hrát pod svým původním názvem a pod křídly Osvětové besedy tak působil až do roku 1958. V tomto období vznikla řada zajímavých představení, jmenujme Tylovu FIDLOVAČKU. Vrchlického NOC NA KARLŠTEJNĚ, Stroupežnického PANI MINCMISTROVOU a ZVÍKOVSKÉHO RARÁŠKA , Kornejcukova MAKARA DUBRAVU, Klicperovy hry DIVOTVORNÝ KLOBOUK a HADRIANA Z ŘÍMSU,dále Stroupežnického VÁCLAVA HROBCICKÉHO Z HROBČIC, Čapkovu BÍLOU NEMOC, Molierova SGANARELLA a hry ŽENA NEJSOU HOUSLE a J. K. TYL. Jako režiséři se vedle J. Kalvacha prosazovali dr. Ladislav Lejcar, dr. Karel Dvořák, dr. Jan Riedl a Jaroslav Vokál.
V roce 1956 oslavoval soubor 30 let svého trvání a v průběhu roku nastudoval a předvedl hry: F. F. Samberk K. TYL, M. Brandová MALAJSKÁ ROMANCE a k oslavám Jiráskovu LUCERNU. Po oslavách 30. výročí se soubor rozhodl nastudovat hru C. Goldoniho LHÁŘ(Benátská maškaráda), tentokrát pod vedením dvou režisérů – J. Vokála a dr. K. Dvořáka.
V roce 1958 „Jirásek“ opět ustoupil od svého jména a hrál pod hlavičkou „ZK CKD“, a to až do r. 1959 (nabízely se zde lepší finanční podmínky pro zajištění činnosti souboru). Sehrány byly: (původně rozhlasová hra) NÁHUBEK, upravena režisérem dr. K. Dvořákem pro jeviště, KAMENNÝ HOST, OMYL PROFESORA SOMOLA (za účasti autora hry J. Stanislava) a nakonec Karvašovi DIPLOMATI. Na konci r. 1959 byla činnost souboru přerušena,
patrně v důsledku uvažovaného sloučení souboru „ZK Tatra“ a „ZK ČKD“. K obnovení činnosti došlo na konci r. 1960. Soubor nesl znovu jméno „Jirásek“, jeho podporovateli se staly TATRA a ČKD. Obnovený soubor uvedl scénické pásmo DESET DNŮ, KTERÉ OTŘASLY SVĚTEM. Na realizaci tohoto představení se, poprvé v historii souboru, podíleli i profesionální umělci, šlo o scenografa B. Mikeše a maskéra R. Kurela z Divadla E. F. Buriana
v Praze. Nadšení obnovenému souboru ovšem příliš dlouho nevydrželo. Sice ještě stačil nastudovat dvě premiéry ZMRTVÝCHVSTÁNÍ DĚDEČKA KOLOMANA a ŽENITBU, obě v režii dr. J. Riedla, ale studovaná Macháčkova hra ŽENICHOVÉ se na premiérová prkna dostala až v r. 1963. Stagnace souboru, která trvala celý rok 1962. Pokračovala pak i těsně po premiéře v r. 1963 a ochotnická činnost „Jiráska“ byla přerušena až do r.1967. Z plánovaných her (PAN JOHANES, SKLEP, HRDINŮM SLZY NESLUŠÍ) se tak na jeviště nepodařilo dostat ani jednu. i když se studováním poslední se ještě v r. 1963 začalo.
Někteří členové „Jiráska“ si sice zahráli s estrádním souborem ZK Nářadí, ale skutečná činnost „Jiráska“ byla obnovena zásluhou dr. J. Riedla, M. Dvořákové, dr. L. Lejčara, J. Kalvacha, M. Ponocného, Švecové, 0. Dostála, JUDr. Rébla, M. Mildeové a p. Gabrielové, s nimiž režisér J. Riedl nastudoval hru KASAŘI a jejíž premiéra se konala 26. května 1967.
DALŠÍ ZAČÁTEK
Na tom, že se podařilo obnovit činnost “Jiráska” má ovšem nemalou zásluhu Marie Jiříčková, která učila na střední ekonomické škole a vedla divadelní soubor při SEŠ, ve kterém ovšem byli zapojeni i studenti ostatních středních škol. M. Jiřičková vyzvala ke spolupráci s mladými „ostřílené“ členy „Jiráska“ a tak se jí, ve vzájemném doplňování zkušeností starších a dravosti mladí, podařilo nastartovat další úspěšnou etapu v životě souboru. První společnou inscenaci se stala Jiráskova FILOSOFSKÁ HISTORIE, jejíž premiéra se uskutečnila 29. dubna 1969. Střední generace „Jiráska“ byla zastoupena J. Kalvachem st., A. Simonem, L. Lejčarem, M. Ponocným,E. Ponocnou, S. Dupákovou, M. Dvořákovou a E. Rýdlovou, z mladých jmenujme J. Kalvachovou ml., E. Zbudilovou, M. Šenovou, V. Klapku, 0. Poláka, J. Sazamu, A. Makovičku, J. Žirovnického a J. Kalvacha ml. Vytvořil se dobrý kolektiv, a tak byla poměrně rychle nastudována další představení. Jednalo se ze začátku především o pásma poezie, která byla uváděna nejprve pod společným jménem Divadelní klub mladých a od března 1971 definitivně jako Divadelní klub Jirásek. Režisérka M. Jiříčková se hodně věnovala poezii a její recitační pásma byla uváděna převážně v kinokavárně. V období let 1969 – 1980 tak spatřila světlo světa pásma VEČER ČESKÝCH BÁSNÍKŮ, SVĚT JE BÁJEČNÉ MÍSTO K NAROZENÍ, BUĎ HODNĚ ŠTASTNO, ČLOVĚČENSTVO!, MY VŠE JSME TENKRÁT MILOVALI, Z BOUŘNÉHO ČASU JSME SE NARODILI, MILOSTNÉ VARIACE, TEBE BYCH NÁRODE, TEBE BYCH NEPŘEŽIL, ZPĚV RODNÉ ZEMI. Samozřejmě, že se soubor nevěnoval jen poezii. Po úspěšné Filosofské historii nastudoval dr. Ladislav Lejčar Goldoniho SLUHU DVOU PANŮ, M. Jiříčková SEN NOCI SVATOJÁNSKÉ a Zeyerovu pohádkovou hru RADÚZ A MAHULENA. Do režisérské práce se zapojili Miloslav Ponocný, který se členy souboru nastudoval hry HOŠI, DÍVKY A PSI a MORDOVOU ROKLI. Soubor ve své tvorbě pamatoval i na dětského diváka. Jemu se režisérky věnoval Jiří Kalvach st., který uvedl pohádky KAŠPÁREK TO MYSLÍ VŽDYCKY DOBŘE a výpravnou POPELKU. Přelomovým rokem v činnosti souboru se stal rok 1972. Herci i režiséři si natolik věřil, že byla na představení hry F. Schillera ÚKLADY A LÁSKA, kterou režírovalaM. Jiříčková, pozvaná krajská soutěžní porota, a soubor sklidil nečekaný úspěch. Od tohoto představení se pak odvíjela účast souboru na nejrůznějších přehlídkách. Mladí v souboru měli zájem nejen o klasické divadlo. Ale i o malé jevištní formy, a tak se v r. 1973 podílela Marie Jiřičková s Věrou Zavřelovou na úpravě předlohy B. Lavreněva, kterou pod názvem BALADA O PORUČÍKOVI A MARJUTCE režírovala hru malých jevištních forem M. Jičíčková. lnscenace byla nominována na Šrámkův Písek. Po tomto „odskočení si“ se M. Jiříčková opět vrátila ke klasickému divadlu a vedle pásma dialogu z děl W. Shakespeara MÁ TOLIK TVÁŘÍ LÁSKA režírovala postupně ŽENSKÝ BOJ, SKLENKU KRÉTSKÉHO VÍNA a JAK JE DŮLEŽITÉ MÍTI FILIPA. Nutno dodat, že v 70. letech se na režii recitačních pásem i některých inscenací spolu s M. Jiříčkovou podílela i Vlasta Špuláková st. V r. 1975 nastudoval se souborem režisér dr. Vladimír Moudrý inscenaci MILOSTNÁ BLÁZNOVSTVÍ.
REŽIJNÍ DEBUTY
Mladá krev v souboru se výrazně prosazovala nejen po stránce herecké, ale neváhala se pustit i do režie. První režisérské schopnosti si v r. 1975 vyzkoušela na pásmu poezie F. G. Lorcy PRO TEBE, SVOBODO Věra Zavřelová, která do práce souboru vnášela nové názory a postupy. Zahájila cestu Divadelního klubu Jirásek do předních řad souborů alternativního divadla. V r. 1976 nastudovala první „autorskou“ inscenaci THÉBANÉ podle Sofoklovy Antigony. Do své předčasné smrti v r. 1979 stihla realizovat hry HRAJTE DÁL, úspěšná STRAŠIDLA, KAPESNÍK NEBO VATU? podle Aristofana a pásmo poezie JÁ SE TAM VRÁTÍM. Její štafetu přebral další z mladých, dosud jen herec, ale od r. 1 976 i režisér, dr. Václav Klapka. Jeho režijním debutem byly Čapkovy APOKRYFY. na které navázal v r. 1977 hrou bratří Čapků ZE ŽIVOTA HMYZU.
HERECKÁ AKADEMIE
Z podnětu mladých a díky iniciativě Věry Zavřelové byla v r. 1979 zahájena dvouletá Lidová akademie herectví pod vedením pedagogů DAMU dr. Josefa Vinaře a doc. Jaroslava Vostrého. Z ní vyšla skupina čtrnácti hercu, která absolvovala vyloženě „laboratorní“ inscenace, v nichž zkoušela nové postupy a principy (1982 – SEN KRALEVICE HAMLETA, jímž začínala na veřejnosti nová cesta této skupiny a 1983 – OIDIPUS podle Sofokla).
DALŠÍ ČINNOST SOUBORU
Režijními debuty Věry Zavřelové a dr. Václava Klapky došlo k rozrůznění činnosti souboru a k vytvoření několika, dá se říci, tvůrčích skupin. Klasické divadelní tvorbě se nadále věnovala M. Jiřičková, pod jejímž režijním vedením vznikly v letech 1976 – 1989 inscenace pro dospělé (bylo jich deset), z nichž k nejúspěšnějším patřily hry LUCERNA, ROMEO A JULIE DNES NEHRAJÍ, HADRIÁN Z ŘÍMSŮ, JAK NAJÍT TU PRAVOU, NOC PASTÝŘŮ, DIVOTVORNÝ KLOBOUK, COMMEDIA FINITA, dvě představení pro děti a dvě literárně dramatická pásma. Dětskému divákovi se nadále věnoval Jiří Kalvach st. Pohádkami ČERTIMLÝN a PASÁČEK VEPŘŮ. V r. 1983 se k němu přidružila svým režijním debutem Jana Važanová (Kalvachová ml.) pohádkou O PIHOVATÉ PRINCEZNĚ. Na poli tvorby pro dospělé v r.1981 režijně debutovala Helena Ježková hrou Z. Kaloče MEJDAN NA PÍSKU, v r. 1982 dr. Miroslav Kučaba představením LÁSKA A SMRT EMY B., které bylo jakousi koláží dialogu, zdramatizovaných podle románu G. Flauberta Paní Bovaryová (autor Jan Tichý). V r. 1984 se dospělým režijně představila J. Važanová večerem poezie italských renesančních básníků ROKY MOU DÁVNOU VĚRNOST NEZMĚNILY, k níž přizvala jako spolu účinkující známou skupinu bratří Traxlerů. V r. 1986 pak realizovala literární pásmo o A. Jiráskovi NA SLOVÍČKO, MISTŘE!
VELKÉ ÚSPĚCHY
Po svém režijním debutu a komorním představení podle Malého prince s názvem PRINC A TY zaznamenal dr. V. Klapka velký úspěch se hrou SPOLEČNÍCI ŘÁDÍ a v r. 1985 vytvořila jeho herecká skupina v jeho režii jedno z nejreprezentativnějších představení alternativního divadla osmdesátých let JAK SE VÁM LÍBÍ JAK SE VÁM LÍBÍ? Citujeme prof. Jana Císaře: „Představení znamenalo jeden z vrcholů
„autorské“ podoby alternatívního divadla a také druhé fáze vývoje českého amatérského divadla v letech normalizace. S bohatou imaginativností a hravosti herectví transformovalo řadu témat slavné Shakespearovy komedie Jak se vám libí do témat zcela osobních, jež byla sdělována s komediální lehkostí a sugestivností.“ Odtud se pak odvíjela kariéra naší herečky Hany Sršňové, kterou po úspěšném uvedení inscenace na Jiráskově Hronově coby elévku odlákal režisér Rajmont do tehdejšího Činoherního studia Ústí nad Labem, ale také výjezdy souboru do zahraničí (NSR, NDR, Belgie) a první uvedení „Jiráska“ v ČST. Následoval rozporně hodnocený KRÁL LEAR a autorská hra HENRYK. Tento komediální kousek o hledání smyslu života vycestoval v říjnu 1989 do japonské Jokohamy, kde soubor strávil deset nezapomenutelných dní a vrátil se přesně šestnáct dní před listopadovou revolucí.
Další inscenací, kterou uvedla ČST, byl Bulgakovův MISTR A MARKÉTKA, v Klapkově dramatizaci i režii. Všichni, kteří stráviIi v Praze týden při natáčení, na tuto dobu nezapomenou. Tato inscenace byla také uvedena v Rakousku. Za zmínku stojí skvělá hudební složka Jaroslava Fotra. Skupina dr. V. Klapky chytla za pačesy i porevoluční čas, a tak bylo realizováno čtené divadlo Havlovo VYROZUMĚNÍ. Byl únor 1990 a divadlo praskalo ve švech. V červnu pak byla na světě pohádka O LÍNÝCH STRAŠIDLECH, režijní debut Milana Opaska. Závěr roku byl ve znamení recitačního pásma SVĚT JE BÁJEČNÉ MÍSTO K NAROZENÍ režii M. Jiřičkové.
PODNIKATELSKÁ PAUZA A JEDEME DÁL
V letech 1991-1993 nastala v hektické práci souboru přestávka. Spousta lidí se vrhla na podnikání a příval práce je zcela zahltil. Proto v tomto období vznikly ve všech tvůrčích skupinách pouze tři premiéry. Vlastimil Vik režíroval divadlo poezie VÁŠNIVÝ POUTNÍK, M. Opasek pohádku O HONZOVI A VÍLE VERUNCE a dr. V. Klapka vystupoval s monodramatem NOC S HAMLETEM. Podnikatelská přestávka však netrvala dlouho. Miroslav Kolář v závěru r. 1993 pohostinsky zrežíroval Smočkovu komedii PODIVNÉ ODPOLEDNE dr. ZVONKA BURKEHO, premiéra byla uvedena na Českolipském divadelním podzimu 18. 11. 1 993. Hra byla úspěšně rok a půl reprízována a Její derniéra se uskutečnila v červnu 1995 na festivalu komedií v Rakousku. V r. 1994 následovala v režii V. Klapky hra PLAY MACBETH a BERENIKA v režii M. Jiřičkové. M. Opaska stále lákaly pohádky, a tak odevzdal svou třetí, VODNÍKA MAŘENKU (uvedl ji v létě i v Lesním divadle ve Sloupu}. V následujícím období nabírala na obrátkách opět práce skupiny V.Klapky. V období 1995-2000 přišla se čtyřmi premiérami, veskrze úspěšnými, které podnikaly vítězná tažení na nejrůznějších přehlídkách, od krajských až po Hronov. Byly to inscenace: REVIZOR, SEN V NOCI SVATOJÁNSKÉ, TŘI SESTRY a Klapkův autorský text ODYSSEOVA CESTA
Z dalších režiséru se představila M. Jiřičková dvěma inscenacemi BENÁTSKOU MAŠKARÁDOU a ZKROCENÍM ZLÉ ŽENY, M. Kolář uvedl na scénu Gombrowiczovu YVONNU a výjev O NAROZENÍ JEŽÍŠE. M. Opasek se připojil svou čtvrtou pohádkou ŽENICH PRO ČERTICI. Do souboru také přichází dr. František Zborník a 11. 5. 2001 uvedení autorskou NA DRUHÉ STRANĚ ŘEKY.
HISTORIE „DKJ“ POKRAČUJE
V letech 2002-2006 vyvíjela činnost skupina režiséra Václava Klapky, který v průběhu těchto let přivedl na scénu celkem čtyři premiéry divadelních her, realizována byla i dvě pásma, na kterých se režijně a dramaturgicky podíleli Miroslav Kučaba a Jana Kolářová. Čtyři divadelní hry a pásmo veršů měly svou premiéru na prknech Jiráskova divadla, pásmo monologů a dialogů pak v Galerii v Novém Boru. Vedle tradičních „divadelních štací“ se v letech 2005 a 2006 hrálo i v rekonstruovaném Lesním divadle ve Sloupu v Čechách. Reprízy Psa baskervillského soubor sehrál i v Činoherním klubu v Praze a v Městském divadle v Mostě. Ovšem nejdále se dostala repríza Višňového sadu, který reprezentoval ČR v r. 2004 v Chuncheonu (Jižní Korea). Tato akce se mohla uskutečnit díky finanční podpoře Města Česká Lípa a Ministerstva kultury ČR a soubor si z cesty přivezl mnoho zajímavých poznatků a zážitků, které pak zprostředkoval návštěvníkům Jiráskova divadla formou výstavy Divadelní klub Jirásek a Jižní Korea v rámci XXVIII. ročníku ČDP. Inscenace DKJ zastupuje Umělecká agentura AGNEZ Mirka Koláře.
JAK SLAVÍME 80. VÝROČÍ ZALOŽENÍ „JIRÁSKA“?
Oslavy 80. výročí založení divadelního souboru Jirásek jsou spojeny s XXX. ročníkem Českolipského divadelního podzimu, který se koná ve dnech 23. – 25. listopadu 2006. Jeho součástí jsou divadelní představení: Groteska (Jihlava), Hra lásky a náhody (Horní Počernice), Pohádky z kočárku (Litvínov) a Holmesiáda (DKJ). Ve foyeru 1. patra Jiráskova divadla je instalována výstava DK Jirásek ve třiceti letech ČDP. Jsou pozváni bývalí i současní členové „Jiráska“, kteří by měli zhlédnout závěrečné představení ČDP – Holmesiádu. V hotelu Merkur proběhnou závěrečné oslavy 80. výročí v rámci Společenského večera. Součástí bude ocenění zasloužilých členů souboru a v programu se vedle předtančení objeví i některé divadelní ukázky. Účast přislíbil herec Martin Štěpánek. Prostředí hotelu Merkur bylo vybráno z „pamětnických“ důvodů. V r. 1931 byl hotel dostavěn, čeští ochotníci tak získali nové, důstojné prostředí a 1. 5. téhož roku zde členové „Jiráska“ sehráli představení hry Zdeňka Štěpánka Hrníček štěstí.
Rok 1926
- 1. 5. Fr. Hlavatý – Fr. Hrdlička : PŘEVRATY – režie J. Lejsek 9. 6. A. Jirásek : LUCERNA – režie V. Pazderka
- 20. 6. Jager – Starý: NOČNÍ MANÉVRY – režie J. Lejsek, hudební nastudování F. Rejmon.
- 6. 7. J. F. Karas: HUS V KOSTNICI – režie V. Pazderka
- 19. 9. J. Balda: DOBRÝ ČLOVĚK A SILNÍ JEDINCI – režie J.Bucek
- 3. 10. J‘. Kvapil: OBLAKA – režie J. Weiss
- 27. 10. F. A. Šubert: PROBUZENCI – režie J. Bucek
- 14. 11. Fr. Skružný: FALEŠNÁ KOČIČKA – režie J. Lejsek
ROK 1927
- 13. 2. E. a V. Kleprlfaovi: INKOGNITO – režie J. Bucek
- 13. 3. J. Balda – F.Brožfa: PANNA, KTERÁ ŘEKLA: ANO! – režie V.Pazderka, hudební nastudování J. Weiss
- 10. 4. E. A. Paulton – H. Paulton: NIOBA režie J. Exner
- 1. 5. F. X. Svoboda: SMĚRY ŽIVOTA – režie V. Pazderka
- 1. 6. F. X. Svoboda: POSLEDNÍ MUŽ – režie J. Bucek
- 3. 7. B. Vrbský -Z. Štěpánek: TRANSPORT č. 20 – režie V.Pazderka
- 7. 9. R. Branald – V. Múhlbach: TONKA – TONIČKA – režie V. Pazderka, J. Weiss
- 9. 10. K. Piskoř: ŠŤASTNÍ OTCOVÉ – režie J.Lejsek
- 27. 10. J. Kopta: REVOLUCE – režie V. Pazderka
ROK 1928
- 1. 1. J. Skružný: PTAČÍ MOZKY aneb DVACET TISÍC ZA KARLIČKU, režie J. Weiss
- 6. 3. A. Jirásek: VOJNARKA – režie J. Bucek
- 30. 4. A. Bisson: BEZEJMENNÁ – režie V. Pazderka
- 26. 10. A. Jirásek: PSOHLAVCI – režie J. Bucek
- 14. 12. ADVOKÁTKA JUDr. COLETTA BOLBECOVÁ režie M. Chmelík
- 20. 12. ĎÁBLICE – režie M.Chmelík
ROK 1929
- 1. 4. R. Havelka: MALIČKÁ, ALE NAŠE – režie J. Exner
- 22. 9. J. Hais – Týnecký: NOC NA PANCÍŘI – režie V. Pazderka
ROK 1930
- 21. 3. F. Sokol – Tůma: PASEKÁŘI
- 4. 4. M. Svoboda: V ČESKÉ EXPEDICI – režie K. Beran
- 2 .5. K. Piskoř: METEOR – režie V. Pazderka
- 6. 6. VEČER AKTOVEK – K. Leger: ZIMA – režie F. Pochman, A. Averčenko: STARCI – režie J. Bucek, V. Krylov: MEDVĚD NÁMLUVČÍM – režie K.Beran
- 4. 7. Z. Štěpánek: MONASTÝR NAD TAJGOU
- 10. 10. ÚJEZDSKÉ KASÁRNY
- 27. 10. B. Rajská: ZELENÉ KRÁLOVSTVÍ – režie F. Pochman
- 11. 12. L. Stroupežnický: PANÍ MINCMISTROVÁ – režie J. Weiss
Rok 1931
- 16. 1. A. Averčenko: SEBEVRAH – režie J. Bucek
- 1. 4. Z. Štěpánek: HRNÍČEK ŠTĚSTÍ – režie J. Bucek
- 4. 6. R. Havelka – E.Starý: VOJNO, POVOL, HEJ RUP! – režie F. Pochman, hudební nastudování J. Douša
- 6. 9. F. Langer: GRANDHOTEL NEVADA – režie J. Bucek
- 27. 10. A. a V. Mrštíkové: MARYŠA – režie J. Bucek
- 30. 11. A. H. Horáková: PÁNI – režie J. Bucek
ROK 1932
- 20. 3. O. Scheinpflugová: OKÉNKO – režie J.Bucek, pohostinsky vystoupila A. Nedošínská
- 3. 7. L. Stroupežnický: VÁCLAV HROBČICKÝ Z HROBČIC – režie J.Exner
- 10. 10. Z. Pohl – K. Moor: SVATEBNÍ VALČÍK – režie J. Weiss
Rok 1933
- 11. 3. K. Piskoř: HERAKLES versus PUMA – režie O. Schútzer
- 8. 4. A. Jirásek: LUCERNA
- 24. 6. R. Brenauer – R. Oesterreicher: RAJSKÁ ZAHRADA – režie F. Pochman
- 4. 7. M. Pagnol: MALAJSKÝ ŠÍP – režie V. Drozdová
- 6. 7. M. Pagnol: FANNY – režie V. Drozdová
- 28. 10. J. Hilbert: LET KRÁLOVNY – režie F. Pochman
ROK 1934
- 26. 3. V. Lichtenberg: KOMU BŮH DAL ÚŘAD – režie F. Pochman
- 12. 5. F. X. Salda: DÍTĚ – režie O. Schútzer
- 25. 5. V. Verner: MEDVĚDÍ TANEC – režie K. Zedník
- 9. 6. R. Branald: VESELÍ TŘI MUŠKETÝŘI – režie J. Weiss
- 14. 10. F.Arnold – F .Bach: AJ, AJ, AJ – režie F. Pochman
ROK 1935
- 14. 4. J. Hais – Týnecký: SESTŘIČKY U PANNY KLÁRY – režie F. Pochman
- 22. 9. F. Langer: VELBLOUD UCHEM JEHLY – režie J. Blažek
- 12. 10. F. Skružný FALEŠNÁ KOČIČKA
- 10. 11. D. Niccodemi: STÍN – režie J. Blažek
- 16. 11. M. Plesky: BRIGÁDA SMRTI
ROK 1936
- 7. 2. F. Langer: JÍZDNÍ HLÍDKA
- 22. 3. A. Jirásek: VOJNARKA – režie J. Lejsek
- 5. 4. V. Verner: LIDÉ NA KŘE – režie F. Pochman
- 27. 10. SLEČNA DOKTORKA – režie F. Pochman
- 29. 11 . M. Kareš: RYBA A HOST TŘETÍ DEN – režie J. Weiss
Rok 1937
- 6. 3. K. Čapek: BÍLÁ NEMOC – režie K. Černošek
- 8. 4. V. Verner: SRDCE NA UZDĚ – režie F. Pochman
- 26. 6. B. Vrbský – Z. Štěpánek: TRANSPORT č. 20 – režie J. Weiss
- 24. 10. V. Dýk: POSEL – režie O. Schutzer
- 28. 11. F. TetauenV EŘEJNÝ NEPŘÍTEL – režie O. Schutzer
ROK 1938
- 2. 4. B. Thomas: CHARLEYOVA TETA – režie A. Patzová
- 6. 8. K. Čapek: MATKA – režie K. Zedník
ROK 1945
- 27. 10. . Jirásek: LUCERNA – režie S. Cón
- 27. 11. l. Pogodin: ARISTOKRATI – režie K. Myšák
- 25.12. J.Vrchlický: NÁMLUVY PELOPOVY – režie S.Cón
ROK 1946
- 18. 5. S. Macháček: ŽENICHOVÉ – režie K. Myšák
ROK 1947
- 6. 4. M. Pasek: ARAMEJSKÁ BRÁNA – režie M. Havlíček
- 17. 5. J. Kvapil: OBLAKA – režie L. Veselá
- 28. 10. L. Stroupežnický: NAŠI FURIANTI – režie dr. K. Dvořák
- 7. 12. O. Scheinpflugová: OKÉNKO – režie J. Petr
ROK 1948
- L. Andrejev: TEN, KTERÝ DOSTÁVÁ POLÍČKY – režie J. Vraný
ROK 1949
- 30. 4. J. K. Tyl: KUTNOHORŠTÍ HAVÍŘI – režie K. Myšák
- 14. 5. A. Jirásek: KOLÉBKA – režie J. Pilař
- 18. 5. J. Bílý: HLAVNÍ ZKOUŠKA – režie J. Vlasák
- 25. 9. V. N. Bili – Bělocerkovský: ŽIVOT VOLÁ – režie J. Kotchan
- 10. 12. NEOHROŽENÝ MIKEŠ
- 18 12. HLUBOKÉ KOŘENY
ROK 1950
- 4. 3. H. Ch. Andersen: SNĚHOVÁ KRÁLOVNA
- 6. 4. PRINCEZNA SE HLEDÁ – režie J. Kalvach
- 21. 6. V. Baldesari – Plumlovská: HONZA V ZAKLETÉM ZÁMKU režie M. Schertbauer
- 17. 12. CHLAPCI Z RYBÁŘSKÉ ULIČKY – režie J. Mareček
ROK 1951
- 3. 3. UB 177 NEODPOVÍDÁ – režie K. Sklenka
- 19. 5. V. l. Šindelář: DAREBA – režie J. Kalvach
- 20. 4. K. Fořt: Z ČESKÝCH MLÝNŮ – režie J. Kubín
- 30. 4. V. Nejedlý: ČTVERÁK HASTRMAN – režie J. Urbanová
- 28. 7. J. K. Tyl: LESNÍ PANNA – režie J. Mareček
- 10. 9. A. Jirásek: KOLÉBKA – režie J. Kubín
- 15. 9. V. Křiž: VÍTĚZSTVÍ FOŘTA MERUZALKY – režie J. Mareček
- 15. 11. M. Gorkij: MALOMĚŠŤÁCI – režie K. Šeba
- 9. 12. M. Veselý: KAŠPÁREK TO MYSLÍ VŽDYCKY DOBŘE – režie J. Kalvach
ROK 1952
- 27. 1. Kornejčuk: MAKAR DUBRAVA – režie M. Karoch
- 17. 2. JAK KAŠPÁREK SE ŠKRHOLOU A ČERTEM LAKOMCE NAPRAVILI ŽERTEM – režie J. Kalvach
- říjen V. K. Klicpera: DIVOTVORNÝ KLOBOUK
ROK 1953
- 29. 5. J. K. Tyl: FIDLOVAČKA – režie J. Kubín
- 17. 9. J. Vrchlický: NOC NA KARLŠTEJNĚ – režie J. Kubín
- 28. 11. L. Stroupežnický: PANÍ MINCMISTROVÁ – režie Fr. Kubát
- 16. 12. L. Stroupežnický: ZVÍKOVSKÝ RARÁŠEK – režie L. Hujsl
ROK 1954
- 24. 2. L. Stroupežnický: VÁCLAV HROBČICKÝ Z HROBČIC – režie L. Hujsl
- 28. 5. VĚČNĚ ŽIVÝ MÁCHA – režie J. Vokál
- 25. 6. V. K. Klicpera: HADRIÁN Z ŘÍMSŮ – režie Z. Stehlík
- 25. 9. A. Sova: VZDOR A LÁSKA
- 27. 10. W. Shakespeare: MNOHO POVYKU PRO NIC – režie J. Vokál
ROK 1955
- 13. 4. K. Čapek: BILA NEMOC – režie K. Dvořák
- 6. 8. Moliére: SGANARELLE – režie K. Dvořák
- 12. 12. S. Kadlec: ŽENA NEJSOU HOUSLE – režie K. Dvořák
ROK 1956
- 18. 4. F. F. Šamberk: J. K. TYL – režie J. Vokál
- 13. 6. M. Brandová: MALAJSKÁ ROMANCE – režie J. Vokái
- 1. 12. A. Jirásek: LUCERNA – režie K. Dvořák
ROK 1957
- 18. 4. C. Goldonh LHÁŘ – režie K. Dvořák, J. Vokál
- 9. 6. Fredr: MUŽ A ŽENA – režie Fr. Neumann
ROK 1958
- 12. 1. K. Dvořák: NÁHUBEK – režie K. Dvořák
- 2. 3. A. S. Puškin: KAMENNÝ HOST – režie V.Mičková
- 14. 6. K. Stanislav: OMYL PROFESORA SOMOLA – režie K. Dvořák
ROK 1959
- 29. 3. J. Beneš: POHÁDKA O HONZOVI A PRINCEZNĚ ZLATOVLASCE, režie F. Vyčichl
- 28. 5. P. Karvaš: DIPLOMATI
ROK 1960
- 11. 3. V. Cách: MOJE TETA, TVOJE TETA – režie L. Lejčar
- 16. 12. H. Miller H. Stáhl: DESET DNŮ, KTERÉ OTŘÁSLY SVĚTEM, režie Z. Stehlík
ROK 1961
- 27. 5. P. Karvaš: ZMRTVÝCHVSTÁNÍ DĚDEČKA KOLOMANA – režie J. Riedl
- 30. 11. N. V. Gogol: ŽENITBA – režie J. Riedl
ROK 1963
- 23. 4. S. Macháček: ŽENICHOVÉ – režie L. Lejčar
ROK 1964
- 21. 3. K. Kubánek: VELKÉ ROZHODNUTÍ
ROK 1966
- 19. 2. B. H. Jindřich: PRINCEZNA SE HLEDÁ – režie J. Kalvach
ROK 1967
- 26. 3. KASAŘI – režie J. Riedl
ROK 1968
- 22. 9. čeští básníci: KRÁSNÁ JE NAŠE ZEM – režie M. Jiříčkova
ROK 1969
- 19. 2. čínští a japonští básníci: HLEĎ, LIDSKÉ SRDCE!
- 29. 3. A. Jirásek: FILOSOFSKÁ HISTORIE – režie M. Jiříčkova
- 28. 5. čeští básníci: VEČER ČESKÝCH BÁSNÍKŮ
- 24. 11. J. Prévert L. Ferlinghetti: SVĚT JE BÁJEČNÉ MÍSTO K NAROZENÍ, režie M. Jiříčkova
ROK 1970
- 20.3. C. Goldoni: SLUHA DVOU PÁNŮ – režie L. Lejčar
- 13.4. souč. sovětští básníci: BUĎ HODNĚ ŠŤASTNO, ČLOVĚČENSTVO! režie M. Jiříčkova
- 14.5. W. Shakespeare: SEN NOCI SVATOJÁNSKÉ – režie M. Jiříčkova
- 17. 12. J. Zeyer: RADŮZ A MAHULENA – režie M. Jiříčkova
ROK 1971
- 11. 3. P. Vanderberghe: HOŠI, DÍVKY A PSI – režie M. Ponocný
- 29. 3. S. Jesenin: MY VŠE JSME TENKRÁT MILOVALI – režie M. Jiříčkova
- 24.5. čeští básníci: Z BOUŘNÉHO ČASU JSME SE NARODILI, režie M. Jiříčkova
- 28. 5. M. Veselý: KAŠPÁREK TO VŽDYCKY MYSLÍ DOBŘE – režie J. Kalvach st.
- 8. 11. A. S. Puškin: EVŽEN ONĚGIN – režie M. Jiřičková
- 14. 12. M. Stehlík: MORDOVÁ ROKLE – režie M. Ponocný
ROK 1972
- 14. 1. Lichardová -Lovencová: POPELKA – režie J. Kalvach st.
- 4. 5. F. Schiller: ÚKLADY A LÁSKA – režie M. Jiřičková
- 6. 11. B. Lavreněv – M. Jiřičková – V. Zavřelová: BALADA O PORUČÍKOVI A MARJUTCE – režie^M. Jiřičková
- 15. 12. V. K. Klicpera: ŽENSKÝ BOJ – režie M. Jiřičková
ROK 1973
- 2. 11. W. Shakespeare – M. Jiřičková: MÁ TOLIK TVÁŘÍ LÁSKA, režie M. Jiřičková
ROK 1974
- 4. 5. O. Daněk: SKLENKA KRĚTSKÉHO VÍNA – režie M. Jiřičková
ROK 1975
- 18. 2. O. Wilde: JAK JE DŮLEŽITÉ MÍTI FILIPA – režie M. Jiřičková
- 22. 4. F. Regnar: MILOSTNÁ BLÁZNOVSTVÍ – režie V. Moudrý
- 26. 5. F. G. Lorca: PRO TEBE, SVOBODO – režie V. Zavřelová, V. Špuláková st.
ROK 1976
- 10. 2. Sofokles – V. Zavřelová: THÉBANÉ – režie V. Zavřelová
- 24. 2. A. Arbuzov: NÁŠ MILÝ STARÝ DŮM – režie M. Jiříčkova
- 11. 12. A. Jirásek: LUCERNA – režie M. Jiříčkova
- 13. 12. K. Čapek: APOKRYFY – režie V. Klapka
ROK 1977
- 28. 4. M. de Cervantes: HRAJTE DÁL – režie V. Zavřelová
- 24. 6. čeští básníciJ Á SE TAM VRÁTÍM – režie M. Jiříčkova
- 9. 12. bratři Čapkové: ZE ŽIVOTA HMYZU – režie V. Klapka
ROK 1978
- 27. 1. V. Aksjonov: OREL NEBO PANNA – režie M. Jiříčkova
- 21. 3. H. Ibsen: STRAŠIDLA – režie V. Zavřelová
- květen souč.světoví básníci: MILOSTNÉ VARIACE – režie M. Jiříčkova
- 30. 10. J.Neruda: TEBE BYCH, NÁRODE, TEBE BYCH NEPŘEŽIL, režie M. Jiříčkova
- 3. 12. J. Kment: ČERTIMLÝN – režie J. Slabý, J. Kalyach st.
- 9. 12. F. S. Inclan: ROMEO A JULIE DNES NEHRAJÍ – režie M. Jiříčkova
ROK 1979
- 6. 4. Aristofanés – V. Zavřelová: KAPESNÍK NEBO VATU? – režie V. Zavřelová
- 23. 12. J.Žyliňská: PASÁČEK VEPŘŮ – režie J. Kalvach
ROK 1980
- 4. 3. Saint- Exupéry – V. Klapka: PRINC A TY – režie V. Klapka
- 12. 5. čeští básníci: ZPĚV RODNÉ ZEM l- režie M. Jiříčkova.
- 30. 5. V. K .Klicpera: HADRIÁN Z ŘÍMSŮ – režie M. Jiříčkova
- 12. 12. K. J. Erben – B. Němcová – MJiřičková: KOUZELNÝ SVĚT POHÁDEK, režie M. Jiříčkova
ROK 1981
- 6. 2. Z. Kaloč: MEJDAN NA PÍSKU – režie H. Ježková (Janoušková)
- 29. 5. J. N. Nestroy – V. Klapka: SPOLEČNÍCI ŘÁDÍ – režie V. Klapka
- 30. 5. A. P. Čechov – M. Zoščenko: JAK NAJÍT TU PRAVOU (Medvěd, Námluvy, Svatba) – režie M. Jiříčkova
- 29. 8. M. Vojtíškova: PROTO PRÁVA NEJVYŠŠÍ- režie M. Jiříčkova
- 5. 12. M. Jiříčkova: POJĎTE S NÁMI DO POHÁDKY ZA PRINCEZNOU, režie M. Jiříčkova
ROK 1982
- 9. 4. W. Shakespeare a kol.: SEN KRALEVICE HAMLETA, režie J. Vinař a kolektiv
- 8. 10. F. Gótz: SOUPEŘ l- režie M. Jiříčkova
- 17. 11. G. Flaubert – J.Tichý: LÁSKA A SMRT EMY B. -režie M. Kučaba
- prosinec H. Ch. Andersen – V. Klapka: POHÁDKOVÉ LEPORELO – režie V. Klapka
ROK 1983
- 11. 4. Sofoklés: OIDIPUS – režie V. Klapka
- 3. 12. L. Muška: O PIHOVATÉ PRINCEZNĚ – režie J. Važanová (Kolářová)
ROK 1984
- 27. 3. italští renes. básníci: ROKY MOU DÁVNOU VĚRNOST NEZMĚNILY, režie J. Važanová (Kolářová)
- 20. 6. autorská poezie: STUDNA SLOV – režie J. Važanová (Kolářová)
- 27. 6. J. Bouček: NOC PASTÝŘŮ – režie M. Jiříčkova
ROK 1985
- 29. 1. W. Shakespeare/V.KIapka: JAK SE VÁM LÍBÍ JAK SE VÁM LÍBÍ? režie V. Klapka
- 27. 3. J. Važanová – M. Kučaba: NA SLOVÍČKO, MISTŘE !, režie J. Važanová (Kolářová) K 50. výročí úmrtí A. Jiráska
- 3. 5. BÝTI BÁSNÍKEM – režie M. Jiříčkova
- 6. 11. ruští a sov. básníci: ZA ZRAKEM ZÁZRAK – režie J. Važanová (Kolářová)
ROK 1986
- 15. 3. W. Shakespeare – V. Klapka: KRÁL LEAR – režie V. Klapka
ROK 1987
- 15. 5. V. K. Klicpera: DIVOTVORNÝ KLOBOUK – režie M. Jiříčkova
- 8. 12. V. Klapka: HENRYK – režie V. Klapka
ROK 1988
- 21. 6. B. Balajka: JAK TÁHLA MRAČNA – režie M. Jiříčkova
- 18. 11. V. Hradská: COMMEDIA FINITA – režie M. Jiříčkova
ROK 1989
- 28. 3. M. Bulgakov – V. Klapka: MISTR A MARKÉTKA – režie V. Klapka
- 29. 6. K. Čapek – M. Jiříčkova: VE JMÉNU ČLOVĚKA – režie M. Jiříčkova
ROK 1990
- 1. 2. V. Havel: VYROZUMĚNÍ – režie V. Klapka
- 24. 6. V. Čort: O LÍNÝCH STRAŠIDLECH – režie M. Opasek
- 1. 11. J. Prévert – L. Ferlinghetti: SVĚT JE BÁJEČNÉ MÍSTO K NAROZENÍ, režie M. Jiříčkova
ROK 1991
- 4. 4. W. Shakespeare – V.Kadlec: VÁŠNIVÝ POUTNÍK – režie V. Vik ROK 1992
- 19. 4. V. Novák – S. Oubram: O HONZOVI A VÍLE VERUNCE – režie M. Opasek
- 14. 5. V. Holan: NOC S HAMLETEM – režie V. Klapka
ROK 1993
- 18. 11. L. Smoček: PODIVNÉ ODPOLEDNE dr. ZVONKA BURKEHO
režie M. Kolář ROK 1994
- 15. 4. W. Shakespeare – V. Klapka: PLAY MACBETH – režie V. Klapka
- 12. 5. J. Racine: BERENIKA – režie M. Jiříčkova
- 12. 11. V. Novák – S. Oubram: VODNÍK MAŘENKA – režie M. Opasek
ROK 1995
- 26. 4. N. V. Gogol – kolektiv: REVIZOR – režie V. Klapka
- 29. 12. C. Goldoni: BENÁTSKÁ MAŠKARÁDA – režie M. Jiříčkova
ROK 1996
- 21. 11. W. Gombrowicz: YVONNA – režie M. Kolář ROK 1997
- 19. 6. W. Shakespeare: ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY – režie M. Jiříčkova
- 24. 6. W. Shakespeare – V. Klapka: SEN V NOCI SVATOJÁNSKÉ režie – V. Klapka
ROK 1998
- 23. 5. H. Lisická – M. Bouřek: ŽENICH PRO ČERTICI – režie M. Opasek
ROK 1999
- 29. 1. A. P. Čechov – V. Klapka: TŘI SESTRY – režie V. Klapka
- prosinec O NAROZENÍ JEŽÍŠE – režie M. Kolář
ROK 2000
- 17. 11. V. Klapka: ODYSSEOVA CESTA – režie V. Klapka
ROK 2001
- 11. 5. F. Zborník: NA DRUHÉ STRANĚ ŘEKY – režie F. Zborník
ROK 2002
- 12.4. N.V. Gogol: HRÁČI – režie V. Klapka
ROK 2003
- 25.4. A.P.Čechov: VÍŠNOVÝ SAD – režie V. Klapka
ROK 2004
- 16. 4. A.C.Doyle – V. KLAPKA: PES BASKERVILSKY – režie V. Klapka
ROK 2005
- 24. 11. P. Lébl: NAJÍT SVŮJ KLID – režie kolektiv
ROK 2006
- 24. 4. V.Klapka: HOLMESIÁDA – režie V. Klapka
ROK 2007
- F. Zborník: PENSION – režie F. Zborník
ROK 2008
ROK 2009
- V. Klapka: Obři dona Quichota – režie V. Klapka
ROK 2010
- A. P. Čechov: MEDVĚD – režie V. Klapka
- A. P. Čechov: VÝROČÍ – režie V. Klapka
ROK 2011
ROK 2012
- F. Zborník: Tři muži ve člunu a pes – režie V. Klapka
ROK 2013
- 14. 6. W. Sakespeare/V. Klapka: JAK SE VÁM LÍBÍ JAK SE VÁM LÍBÍ? – režie V. Klapka
ROK 2014
- 31. 12. N. V. Gogol – kolektiv: REVIZOR – režie V. Klapka
ROK 2015
- 16. 1. P. Weiss/ V. Klapka: MARATŮV SADE – režie V. Klapka
ROK 2016
- 15. 10. V. Klapka: COMMEDIA A LA CARTE – režie V. Klapka a kolektiv
ROK 2017
- 14. 10. F. Zborník: LEGENDA O LESÍCH A LIDECH – režie F. Zborník
ROK 2018
- 24. 2. V. Klapka: TANGA PRO JEŽÍŠKA – režie V. Klapka
- 20. 10. W. Shakespeare/V. Klapka: SEN V NOCI SVATOJÁNSKÉ – režie D. Krčmářová
ROK 2019
- 19. 10. W. Shakespeare: HAMLET – režie V. Klapka
ROK 2020
ROK 2021
- 4. 6. Stephens Sachs: MAUDE, LIONEL A PRST JACKSONA POLLOCKA – režie V. Klapka
- 23. 10. Jean-Paul Sartre: S VYLOUČENÍM VEŘEJNOSTI – režie Š. Kňákal
ROK 2022
- 22. 10. Molière: LAKOMEC – režie V. Klapka
ROK 2023
- 14. 10. N. V. Gogol: ŽENITBA – režie Š. Kňákal
Abecední seznam všech doložených herců DK Jirásek od roku 1926 do roku 2020.
- ADAMCOVÁ Lenka (Yvonna, Sen v noci svatojánské, Odysseova cesta, Na druhé straně řeky)
- ADAMEC Jakub (Na druhé straně řeky)
- ALTR Josef (Bílá nemoc)
- ANDĚL Viktor (Ryba a host třetí den, Slečna doktor, Veřejný nepřítel, Bílá nemoc)
- BABORÁKOVÁ M. (Fidlovačka)
- BAJEROVÁ Bohumila (Panna, která řekla:ano!, Poslední muž, Inkognito)
- BAJEROVÁ Marie (Falešná kočička, Dobrý člověk a silní jedinci, Krásky, Panna, která řekla:ano!, Směry života , Poslední muž)
- BALOUNOVÁ J. (Radúz a Mahulena)
- BARÁK J. (Honza v zakletém zámku)
- BÁRTA František (Kráska)
- BARTOŠ Bohuslav, ing. (Mistr a Markétka, Vyrozumění, Play Macbeth)
- BARTOŠ Zdeněk (Aristokrati, Ženichové)
- BÁRTOVÁ Marie (Sestřičky u Panny Kláry)
- BAUMGARTNER Petr (Muž a žena, Kamenný host)
- BAŽANTOVÁ Marta (Ryba a host třetí den)
- BĚLOHUBÝ Jan (Odysseova cesta, Na druhé straně řeky)
- BĚLOHUBÝ Karel (Má tolik tváří láska, Pro tebe, svobodo, Thébané, Lucerna, Apokryfy, Ze života hmyzu, Tebe bych, národe, tebe bych nepřežil, Kapesník nebo vatu, Pasáček vepřů, Zpěv rodné zemi, Mejdan na písku, Společníci řádí, Proto práva nejvyšší, Sen kralevice Hamleta, Soupeři, Láska a smrt Emy B., Oidipus, Jak se vám libí Jak se vám líbí?, Henryk, Mistr a Markétka, Vyrozumění, Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho, Play Macbeth, Revizor, Sen v noci svatojánské, Tři sestry, Odysseova cesta, Na druhé straně řeky, Hráči, Pes baskervillský, Holmesiáda, Pension, Výročí, Obři dona Quichota, Tři muži ve člunu a pes, Maratův Sade, Commedia a la carte, Legenda o lesích a lidech, Hamlet)
- BELZOVÁ Jana (Odysseova cesta)
- BENDA Martin (Ze života hmyzu, Čerti mlýn, Pasáček vepřů, Proto práva nejvyšší)
- BENDÍKOVÁ Ivana (Brabencová) (Benátská maškaráda, Zkrocení zlé ženy, Pohárek SČDO)
- BENEŠ Bohumil (J. K. Tyl)
- BENEŠ Jaroslav (Pohádka o Honzovi a princezně Zlatovlásce)
- BENEŠ Miloslav (Žena nejsou housle, J. K. Tyl)
- BENEŠ Oldřich (J. K. Tyl, Malajská romance)
- BERAN Karel (Maličká, ale naše, V české expedici, Páni, Sebevrah, Okénko)
- BERKA J. (Slečna doktor, Bílá nemoc, Lucerna, Aristokrati, Námluvy Pelopovy)
- BERNÁTOVÁ Lucie (Tři muži ve člunu a pes, Maratův Sade, Legenda o lesích a lidech, Sen v noci svatojánské, Hamlet)
- BEŠŤÁK Josef (Panna, která řekla:ano!)
- BEŠŤÁKOVÁ Božena (Oblaka)
- BÍLEK Miroslav (Bílá nemoc)
- BÍMOVÁ Božena (Deset dnů, které otřásly světem, Mordová rokle, Sklenka krétské-ho vína, Náš milý starý dům, Čertimlýn, Pasáček vepřů, Kouzelný svět pohádek, Jak najít tu pravou, Pojďte s námi do pohádky za princeznou, Noc pastýřů, Ve jménu člověka)
- BLAŽEK Josef (Lesní panna) BLAŽEK Jaroslav, dr. (Matka)
- BLAŽKOVÁ Božena (Sněhová královna, Hadrián z Římsů)
- BLAŽKOVÁ Vlasta (Sněhová královna, Pohádka o Honzovi a princezně Zlatovlásce, Chlapci z Rybářské uličky, DB 177 neodpovídá, Kašpárek to myslí vždycky dobře, Noc na Karlštejně, Zvíkovský rarášek , Vzdor a láska, Mnoho povyku pro nic, Hadrián z Římsů, Bílá nemoc, Žena nejsou housle, Sganarelle, Lucerna, J. K. Tyl)
- BLECHA František (Matka)
- BOHDANECKÝ S. (Kolébka, Maloměšťáci, Lhář)
- BOLTOVÁ A. (Yvonna)
- BORŮVKOVÁ Blanka (Radúz a Mahulena, Ženský boj)
- BOUČEK Alois (Jízdní hlídka, Lidé na kře, Vojnarka, Slečna doktor, Srdce na uzdě, Bílá nemoc)
- BOŽÍLES O. (Falešná kočička)
- BRADÍK Miroslav (Náš milý starý dům)
- BRADLEOVÁ Ilona (Sluha dvou pánů)
- BREZÁNYI Petr (Zkrocení zlé ženy)
- BROŽOVÁ KŇÁKAL Kristýna (Maratův Sade, Legenda o lesích a lidech, Sen v noci svatojánské, Hamlet)
- BUCEK Josef (Probuzenci, Kráska, Inkognito, Nioba, Směry života, Transport č. 20, Svatební valčík, Velbloud uchem jehly)
- BUFKOVÁ Ivana, ing. (do r. 1982 jako Jiříčkova) ( Sen noci svatojánské, Popelka, Úklady a láska, Má tolik tváří láska, Jak je důležité míti Filipa, Náš milý starý dům, Lucerna, Orel nebo panna, Milostné variace, Romeo a Julie dnes nehrají, Jak najít tu pravou, Soupeři, O pihovaté princezně, Roky mou dávnou věrnost nezměnily, Býti básníkem, Ve jménu člověka, Svět je báječné místo k narození, Berenika, Benátská maškaráda, Zkrocení zlé ženy, Pohárek SČDO)
- BUREŠ Přemysl (Svět je báječné místo k narození, Play Macbeth, Revizor, Sen v noci svatojánské, Tři sestry, Odysseova cesta, Pohárek SČDO)
- BÜRGEMEISTER Rudolf (Slečna doktor, Bílá nemoc)
- BURIÁNEK (Svatební valčík)
- BURYÁNSKÁ M, (Aristokrati)
- BUŠEK E. (Lucerna, Námluvy Pelopovy)
- CALTA K. (Kutnohorští havíři)
- CARDA J. (Hadrián z Římsů)
- CERMAN František (Ryba a host třetí den, Slečna doktor)
- CERMANOVÁ Anna (Slečna doktor)
- CÓN Sláva (Lucerna, Námluvy Pelopovy)
- ČAPEK Z. (Z českých mlýnů, Fidlovačka)
- ČEFELÍNOVÁ Zdena (Žena nejsou housle)
- ČERNOŠEK František (Komu bůh dal úřad, Ryba a host třetí den, Jízdní hlídka, Lidé na kře, Slečna doktor, Matka)
- ČERNOŠEK Karel (Bílá nemoc, Veřejný nepřítel)
- ČERNÝ Miroslav (Vzdor a láska, Hadrián z Římsů, Václav Hrobčický z Hrobčic)
- ČERNÝ Zdeněk (Jak táhla mračna)
- ČERVINKA (Svatební valčík, Jízdní hlídka, Slečna doktor, Srdce na uzdě, Bílá nemoc)
- DANIHELKA Jan (Pro tebe,svobodo)
- DANIHELKOVÁ Pavla (Ženský boj)
- DARIUSOVÁ Kateřina (Pohádka o Honzovi a princezně Zlatovlásce)
- DAŘÍLKOVÁ Hermína (Kráska, Tonka -Tonička, Veselí tři mušketýři)
- DAVID Josef (Falešná kočička)
- DĚDEČEK Petr (Divotvorný klobouk)
- DEJL J. (Panna, která řekla:ano!)
- DLABAL J. (Matka)
- DLASK O. (Ten, který dostává políčky, Kutnohorští havíři)
- DLOUHÁ Jana (Machulová) (Mistr a Markétka, Ve jménu člověka, Vyrozumění, Svět je báječné místo k narození, Jak se vám líbí Jak se vám líbí ? záskok, Play Macbeth, Revizor, Sen v noci svatojánské)
- DLOUHÁ Ludmila (Zpěv rodné zemi, Pojdte s námi do pohádky za princeznou, Soupeři, Noc pastýřů, Jak táhla mračna, Ve jménu člověka)
- DLOUHÝ Martin (Princ a ty, Kouzelný svět pohádek, Proto práva nejvyšší, Pojdte s námi do pohádky za princeznou, Jak táhla mračna, Mistr a Markétka)
- DOLEJŠÍ J. (Naši furianti)
- DOSTÁL Otmar (Deset dnů, které otřásly světem, Zmrtvýchvstání dědečka Kolomana, Ženitba, Ženichové, Kasaři, Mordová rokle, Úklady a láska, Ženský boj, Sklenka krét-ského vína)
- DOUŠA Marek (Pojdte s námi do pohádky za princeznou, Láska a smrt Emy B., Oidipus)
- DOUŠOVÁ Marie (Veřejný nepřítel)
- DRÁBKOVÁ Eva (Honza v zakletém zámku, Sněhová královna, Jak Kašpárek se Škr-holou a čertem lakomce napravili žertem)
- DRÁBKOVÁ Věra (Princezna se hledá, Chlapci z Rybářské uličky)
- DUBCOVÁ D. (Bílá nemoc)
- DUPÁKOVÁ Sylva (Filosofská historie, Radúz a Mahulena, Kašpárek to myslí vždycky dobře, Mordová rokle, Úklady a láska, Ženský boj, Sklenka krétského vína)
- ĎURAČKA L (Divotvorný klobouk)
- DVOŘÁK Jaromír (Jak táhla mračna, Ve jménu člověka)
- DVOŘÁK Karel, dr. (Lucerna, Aristokrati, Námluvy Pelopovy, Naši furianti, Mnoho povyku pro nic, Bílá nemoc, Žehá nejsou housle, Sganarelle, Lucerna, Lhář, Náhubek)
- DVOŘÁK Michal, ing. (Noc pastýřů, Ve jménu člověka)
- DVOŘÁK S. (Naši furianti)
- DVOŘÁKOVÁ Milada (Lucerna, Naši furianti, Sněhová královna, Chlapci z Rybářské uličky, Dareba, Žena nejsou housle, J. K. Tyl, Lhář, Náhubek, Kasaři, Filosofská historie, Radúz a Mahulena, Popelka, Ženský boj, Jak je důležité míli Filipa)
- EISOVÁ Martina (Jak táhla mračna)
- ERBSOVÁ J. (Život volá)
- ERBSOVÁ V. (Aristokrati)
- ERLEBACHOVÁ Zdena (Deset dnů, které otřásly světem, Zmrtvýchvstání dědečka Kolomana, Ženitba)
- EXNER Josef (Panna, která řekla: ano!, Inkognito, Václav Hrobčický z Hrobčic, Srdce na uzdě, Bílá nemoc)
- FANOVÁ A. (Z českých mlýnů)
- FELCMANOVÁ Andrea (Zkrocení zlé ženy, Pohárek SČDO)
- FILIPI J. (Maloměšťáci, Z českých mlýnů, Lhář)
- FIŠAROVÁ Vlasta (Špuláková ml.) ( Evžen Oněgin, Z bouřného času jsme se narodili, Úklady a láska, Ženský boj, Má tolik tváří láska, Sklenka krétského vína, Milostná bláznovství, Pro tebe, svobodo, Romeo a Julie dnes nehrají, Soupeři, Oidipus, Noc pastýřů)
- FLANDERKOVÁ Jitka (Úklady a láska, Ženský boj)
- FOJTŮ Oldřiška (Pasáček vepřů, Hadrián z Římsů, Mejdan na písku, Noc pastýřů, Na slovíčko, Mistře, Divotvorný klobouk)
- FUKS Václav (Maličká, ale naše)
- GABANOVÁ Naďa (Sen noci svatojánské, Buď hodně šťastno, člověčenstvo, Evžen Oněgin)
- GABRIEL Josef (Chlapci z Rybářské uličky, Dareba, Lesní panna, UB 177 neodpovídá, Vítězství fořta Meruzalky, Kašpárek to myslí vždycky dobře, Jak Kašpárek se Škrholou a čertem lakomce napravili žertem, Bílá nemoc, Sganarelle, Lucerna, Lhář, Náhubek, Moje teta, tvoje teta, Deset dnů, které otřásly světem, Lucerna, Ze života hmyzu, Strašidla, Soupeři, Noc pastýřů, Ve jménu člověka)
- GABRIELOVÁ Jitka (Ženich pro čertici)
- GABRIELOVÁ K. (Ženitba, Kasaři)
- GARGELOVÁ Žofie (Panna, která řekla: ano!)
- GOTTLIEBER Jiří (Tři muži ve člunu a pes, Jak se Vám líbí Jak se Vám líbí?, Maratův Sade, Commedia a la carte, Legenda o lesích a lidech, Sen v noci svatojánské, Hamlet)
- GREGOR Č. (Naši furianti)
- GROHA S. (Muž a žena)
- GROLMUS Cyril (Ve jménu člověka, O Honzovi a víle Verunce, Vodník Mařenka, Yvonna, Revizor – záskok, Sen v noci svatojánské, Ženich pro čertici, Tři sestry, O narození Ježíše, Odysseova cesta, Na druhé straně řeky, Višňový sad, Pes baskervillský, Holmesiáda, Tři muži ve člun u a pes, Maratův Sade, Legenda o lesích a lidech, Hamlet)
- GROLMUS Lukáš (O Honzovi a víle Verunce, Play Macbeth, Vodník Mařenka)
- GRUNBAUMOVÁ E. (Aristokrati)
- GRŮNDMAN Zdeněk (Lucerna, Aristokrati, Námluvy Pelopovy, Naši furianti, Makar Dubrava)
- GRŮNDMANOVÁ M. (Lucerna, Aristokrati)
- GUBÍKOVÁ R. (Naši furianti)
- HÁLA Jindřich ( Svatební valčík, Bílá nemoc)
- HALOVÁ Anna (Bílá nemoc)
- HAMA Petr (Úklady a láska)
- HAMR František (Ze života hmyzu, Svět je báječné místo k narození, Berenika, Benátská maškaráda)
- HANÁK Vladimír (Yvonna)
- HANOUSKOVÁ L. (Radúz a Mahulena)
- HANUŠ František (Honza v zakletém zámku)
- HAU Jiří, ing. (Kouzelný svět pohádek, Pojďte s námi do pohádky za princeznou, Láska a smrt Emy B., O pihovaté princezně, Benátská maškaráda, Yvonna, Zkrocení zlé ženy, Ženich pro čertici, O narození Ježíše, Odysseova cesta, Na druhé straně řeky)
- HAVEL L (Fidlovačka, Noc na Karlštejně)
- HAVLÍČKOVÁ (Moje teta, tvoje teta)
- HAVLÍČKOVÁ M. (Ženský boj)
- HEJZLAROVÁ Anna (Lidé na kře, Srdce na uzdě, Veřejný nepřítel)
- HELLER Jan (Deset dnů, které otřásly světem, Sen noci svatojánské, Mordová rokle, Balada o poručíkovi a Marjutce, Lucerna, Čertimlýn, Hadrián z Římsů, Kouzelný svět pohádek,Proto práva nejvyšší, Soupeři, Ve jménu člověka)
- HELLEROVÁ Jana (Čertimlýn)
- HEPFNER František (Panna, která řekla: ano!)
- HERCÍK František (Moje teta, tvoje teta, Deset dnů, které otřásly světem)
- HENDRYCHOVÁ M. (Fidlovačka, Makar Dubrava)
- HLADÍK František ( Sněhová královna, UB 177 neodpovídá)
- HLOŽKOVÁ VI. (Sestřičky u Panny Kláry)
- HLUBŮČEK František (Jízdní hlídka, Bílá nemoc)
- HLUBŮČKOVÁ Anna (Maličká, ale naše, Sebevrah)
- HOFMANOVÁ M. (Maloměšťáci, Lhář)
- HOFTA R. (Honza v zakletém zámku)
- HOLECOVÁ Jožka (Kamenný host)
- HOLEČKOVÁ Dáša (Zmrtvýchvstání dědečka Kolomana)
- HOLEK Jan (Ve jménu člověka)
- HOLUB Václav, ing. ( Náš milý starý dům, Tebe bych, národe, tebe bych nepřežil, Zpěv rodné zemi, Jak najít tu pravou, Noc pastýřů, Jak táhla mračna) HOMOLA Jiří, ing. (Mistr a Markétka, Vyrozumění)
- HONZÍČKOVA B. (Naši furianti)
- HONZÍK (Falešná kočička)
- HONZÍK Jaromír (Orel nebo panna)
- HONZÍKOVA Jitka (Hrajte dál)
- HORÁČEK Milan (Kutnohorští havíři, Honza v zakletém zámku, Sněhová královna, Princezna se hledá, UB 177 neodpovídá)
- HORÁK Ladislav (Kašpárek to myslí vždycky dobře)
- HORÁKOVÁ M. (My vše jsme tenkrát milovali, Z bouřného času jsme se narodili)
- HORČIČKOVÁ Jaroslava (Na druhé straně řeky)
- HOREŠOVSKÁ Miroslava (Pasáček vepřů, Kouzelný svět pohádek, Jak najít tu pravou)
- HOVADÍKOVÁ H. (Paní mincmistrová, ZvíKovský rarášek, Václav Hrobčický z Hrobčic)
- HROMÁDKOVÁ Jana ( Sluha dvou pánů, Radúz a Mahulena)
- HRUŠKA Pavel (Evžen Oněgin, My vše jsme tenkrát milovali, Z bouřného času jsme se narodili, Úklady a láska, Ženský boj)
- HÝKÁ Adolf (Maličká, ale naše)
- HYNŠT Ladislav (Jízdní hlídka, Slečna doktor, Bílá nemoc)
- CHALUPNÍČKOVÁ Helena (Princezna se hledá)
- CHARVÁT Josef (Naši furianti, Okénko, Ten, který dostává políčky, Makar Dubrava, Fidlovačka, Paní mincmistrová, Zvíkovský rarášek, Václav Hrobčický z Hrobčic)
- CHOTĚNOVSKÁ Magda (Odysseova cesta)
- CHVOJKOVÁ Vlasta (Naši furianti, Hlavní zkouška, Makar Dubrava, Fidlovačka, Bílá nemoc)
- ILLE Ota (Vodník Mařenka, Zkrocení zlé ženy, Tři sestry, O narození Ježíše, Odysseova cesta, Na druhé straně řeky, Hamlet)
- IZRAELOVÁ Jaroslava (Čertimlýn)
- JANDA Karel (Panna, která řekla: ano!, Inkognito)
- JANELOVÁ Ivana (Lepšíková) (Studna slov, Za zrakem zázrak, Král Lear)
- JANOUŠEK Ladislav (Noc pastýřů)
- JANOUŠEK Stanislav (Kutnohorští havíři)
- JANOUŠKOVÁ Helena (Ježková) ( Apokryfy, Ze života hmyzu, Romeo a Julie dnes nehrají, Tebe bych, národe, tebe bych nepřežil, Zpěv rodné zemi, Mejdan na písku, Společníci řádí, Noc pastýřů, Roky mou dávnou věrnost nezměnily, Commedia finita)
- JANTAČ (Makar Dubrava)
- JAREŠOVÁ Jana (Lucerna, Lhář, Náhubek)
- JAROŠ Jan (Pojdte s námi do pohádky za princeznou)
- JEDLIČKA Ladislav (Komu bůh dal úřad, Ženitba)
- JEDLIČKA Radek (Princezna se hledá)
- JELÍNEK (Makar Dubrava)
- JEMELKOVÁ Marcela (Princezna se hledá)
- JEŽEK František (Aristokrati, Mnoho povyku pro nic, J. K. Tyl)
- JEŽEK Tomáš ( Lucerna, Orel nebo panna)
- JIRÁK J. (Kutnohorští havíři)
- JIRÁNEK Josef (Lucerna)
- JIRÁSKO Josef (Jízdní hlídka, Lidé na kře, Vojnarka, Slečna doktor, Srdce na uzdě)
- JIŘÍČKOVA Marie (Kouzelný svět pohádek)
- JOSEFÍKOVÁ Anna (Pohádka o Honzovi a princezně Zlatovlásce)
- JOSKOVÁ Marie (Srdce na uzdě)
- JURENKA Rudolf (Princezna se hledá)
- JUROVOVÁ Alena (Filosofská historie)
- JUSTOVÁ (Kolébka , Maloměšťáci)
- JÚZL B. (Kolébka, Z českých mlýnů)
- KADLEC Jaroslav (Yvonna, Sen v noci svatojánské, Ženich pro čertici, O narození Ježíše)
- KAFTAN Jaromír (Mordová rokle, Popelka, Kouzelný svět pohádek, Proto práva nejvyšší)
- KÁKONA Otakar (Sněhová královna)
- KALVACH Jiří, ml. (Filosofská historie, Popelka, Ženský boj, Thébané, Lucerna, Pasáček vepřů, Hadrián z Římsů, Proto práva nejvyšší, Noc pastýřů, Divotvorný klobouk, Jak táhla mračna, Ve jménu člověka, Berenika, Jak najít tu pravou, Benátská maškaráda, Yvonna, O narození Ježíše)
- KALVACH Jiří, st. (Princezna se hledá, Chlapci z Rybářské uličky, Sněhová královna, Honza v zakletém zámku, Dareba, Lesní panna, UB 177 neodpovídá, Vítězství fořta Meruzalky, Kašpárek to myslí vždycky dobře, Jak Kašpárek se Škrholou a čertem lakomce napravili žertem, Kluci, duchové a Kašpárek, Divotvorný klobouk, Bílá nemoc, Žena nejsou housle, Sganarelle, Lucerna, J. K. Tyl, Malajská romance, Lhář, Kamenný host, Náhubek, Pohádka o Honzovi a princezně Zlatovlásce, Deset dnů, které otřásly světem, Zmrtvýchvstání dědečka Kolomana, Ženitba, Ženichové, Kasaři, Filosofská historie, Sluha dvou pánů, Sen noci svatojánské, Hoši,dívky a psi, Kašpárek to myslí vždycky dobře, Úklady a láska, Ženský boj, Sklenka krétského vína, Jak je důležité míti Filipa, Lucerna, Hrajte dál, Ze života hmyzu, Hadrián z Římsů, Proto práva nejvyšší, Soupeři, Noc pastýřů, Na slovíčko, Mistře, Divotvorný klobouk, Benátská maškaráda, Zkrocení zlé ženy)
- KALVACHOVÁ Jana, st. (Šlamberová) ( Honza v zakletém zámku, Princezna se hledá, Chlapci z Rybářské uličky, Vítězství fořta Meruzalky, Dareba, Kašpárek to myslí vždycky dobře, Jak Kašpárek se Škrholou a čertem lakomce napravili žertem, Žena nejsou housle)
- KARÁSKOVA Anna (Lucerna)
- KARLOVSKÝ M. (Aristokrati)
- KARTOUZ Otto (Kamenný host, Náhubek)
- KAZILOVÁ Hermína (Bílá nemoc)
- KEBZA J. (Paní mincmistrová, Zvíkovský rarášek)
- KLAPKA Ladislav (My vše jsme tenkrát milovali, Evžen Oněgin, Úklady a láska, Má tolik tváří láska, Milostná bláznovství, Thébané, Apokryfy, Hrajte dál, Společníci řádí, Jak najít tu pravou (záskok), Proto práva nejvyšší, Soupeři, Pohádkové leporelo, Oidipus, Jak se vám líbí Jak se vám líbí?, Král Lear, Henryk, Mistr a Markétka, Vyrozumění, Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho, Revizor, Sen v noci svatojánské, Odysseova cesta, Tři muži ve člunu)
- KLAPKA Václav, PhDr. (Krásná je naše zem, Hleď lidské srdce, Filosofská historie, Svět je báječné místo k narození, Večer českých básníků, Sluha dvou pánů, Buď hodně šťastno, člověčenstvo, Sen noci svatojánské (záskok), Radúz a Mahulena, Evžen Oněgin, Mordová rokle, My vše jsme tenkrát milovali, Z bouřného času jsme se narodili, Úklady a láska, Balada o poručíkovi a Marjutce, Ženský boj, Má tolik tváří láska, Apokryfy, Hrajte dál, Ze života hmyzu, Kapesník nebo vatu, Princ a ty, Společníci řádí, Proto práva nejvyšší, Sen kralevice Hamleta, Oidipus, Jak se vám líbí Jak se vám líbí?, Král Lear, Henryk, Mistr a Markétka, Vyrozumění, Noc s Hamletem, Play Macbeth, Revizor, Sen v noci svatojánské, Tři sestry, Odysseova cesta, Na druhé straně řeky, Višňová sad, Pes baskervillský, Holmesiáda, Obři dona Quichota, Tři muži ve člunu a pes, Jak se Vám líbí Jak se Vám líbí?, Commedia a la carte, Legenda o lesích a lidech, Tanga pro ježíška, Hamlet)
- KLIMEŠOVÁ J. (Lucerna)
- KLUPKA Jiří (Princezna se hledá, Sen noci svatojánské)
- KMOCHOVÁ Radka, ing. (Henryk, Mistr a Markétka, Play Macbeth, Revizor, Tři sestry, Odysseova cesta, Na druhé straně řeky, Maratův Sade, Legenda o lesích a lidech, Sen v noci svatojánské)
- KŇÁKAL Štěpán (Jak se Vám líbí Jak se Vám líbí?, Maratův Sade, Commedia a la carte, Legenda o lesích a lidech, Sen v noci svatojánské, Hamlet)
- KODĚRA Josef (Noc na Karlštejně, Mnoho povyku pro nic, Bílá nemoc)
- KOHOUTKOVÁ Ladislava (Yvonna)
- KOLÁŘ Miroslav (Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho, Yvonna, O narození Ježíše, Na druhé straně řeky, Jak se vám líbí Jak se vám líbí- záskok, Král Lear- záskok, Mistr a Markétka – záskok, Benátská maškaráda – záskok, Legenda o lesích a lidech)
- KOLÁŘOVÁ Jana (Kalvachová ml., Važanová) (Hleď lidské srdce, Filosofská historie, Večer českých básníků, Svět je báječné místo k narození, Sen noci svatojánské, Radúz a Mahulena, Buď hodně šťastno, člověčenstvo, Kašpárek to myslí vždycky dobře, My vše jsme tenkrát milovali, Z bouřného času jsme se narodili , Popelka, Ženský boj, Má tolik tváří láska, Thébané, Strašidla, Pasáček vepřů, Zpěv rodné zemi, Společníci řádí, Proto práva nejvyšší, Mejdan na písku, Sen králevice Hamleta, Láska a smrt Emy B., O pihovaté princezně, Roky mou dávnou věrnost nezměnily, Noc pastýřů, Studna slov, Na slovíčko, Mistře, Za zrakem zázrak, Král Lear, Henryk, Jak táhla mračna, Mistr a Markétka, Vyrozumění, Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho, Play Macbeth, Benátská maškaráda, Yvonna, O narození Ježíše, Pohárek SČDO, Višňový sad, Pes baskervillský, Legenda o lesích a lidech)
- KOLDOVSKÁ Zuzana (Vodník Mařenka, Sen v noci svatojánské)
- KOPASOVÁ Elena (Zkrocení zlé ženy)
- KOŘÍNKOVÁ Lenka (Play Macbeth, Sen v noci svatojánské, Yvonna)
- KOSTOVÁ Eva (Sluha dvou pánů, Radúz a Mahulena)
- KOSATKOVÁ M. (Ženichové)
- KOŠEK J. (Z českých mlýnů)
- KOSEK Jiří (Ze života hmyzu)
- KOŠKOVÁ E. (Ženichové)
- KOŠKOVÁ St. (Honza v zakletém zámku)
- KOTCHAN Jaroslav (Naši furianti, Okénko, Ten, který dostává políčky, Kutnohorští havíři, Hlavní zkouška, Život volá, Makar Dubrava, Paní mincmistrová, Zvíkovský rarášek, Žena nejsou housle, Lucerna, J. K. Tyl, Malajská romance, Deset dnů, které otřásly světem)
- KOVÁŘOVÁ Naďa (Na druhé straně řeky)
- KOŽNAR František (Oblaka, Panna, která řekla: ano!, Inkognito, Paní mincmistrová, Okénko, Svatební valčík, Jízdní hlídka, Lidé na kře, Vojnarka, Slečna doktor, Srdce na uzdě, Veřejný nepřítel, Bílá nemoc, Matka)
- KOŽNAROVÁ Jitka (Lucerna, Aristokrati, Naši furianti, Maloměšťáci, Paní mincmistrová, Zvíkovský rarášek, Václav Hrobčický z Hrobčic)
- KRAJDL M. (Lucerna, Aristokrati, Námluvy Pelopovy)
- KRATOCHVÍL Jiří (Maratův Sade, Commedia a la carte, Legenda o lesích a lidech, Sen v noci svatojánské)
- KRČMÁŘOVA Dita (Sen v noci svatojánské, Tři sestry, Odysseova cesta – záskok, Na druhé straně řeky, Pes baskervillský, Holmesiáda, Obři dona Quichota, Medvěd, Tři muži ve člunu a pes, Jak se Vám líbí Jak se Vám líbí?, Maratův Sade, Commedia a la carte, Legenda o lesích a lidech, Sen v noci svatojánské, Hamlet)
- KREJCAROVÁ Irena (Sen noci svatojánské)
- KROTKÝ Luděk (Chlapci z Rybářské uličky, Dareba, UB 177 neodpovídá)
- KRUMICH Karel (Kouzelný svět pohádek, Jak najít tu pravou)
- KŘEČKOVÁ L (Kolébka)
- KUBÁLEK František (Lucerna)
- KUBÁŇOVÁ Božena (Princezna se hledá)
- KUBÁT František (Kutnohorští havíři, Sněhová královna, Makar Dubrava, Fidlovačka, Paní mincmistrová, Zvíkovský rarášek)
- KUBÁT Pavel (Chlapci z Rybářské uličky, Fidlovačka)
- KUBÁT Zdeněk (Honza v zakletém zámku, Princezna se hledá, Chlapci z Rybářské uličky, Fidlovačka)
- KUBÍČEK Jaroslav (Kluci, duchové a Kašpárek)
- KUBÍN Jaroslav (Kolébka, Maloměšťáci, Z českých mlýnů, Fidlovačka, Mnoho povyku pro nic, Václav Hrobčický z Hrobčic, Bílá nemoc, Žena nejsou housle, J. K. Tyl)
- KUČABA Miroslav, PhDr. (Milostná bláznovství, Náš milý starý dům, Lucerna, Strašidla, Kapesník nebo vatu, Hadrián z Římsů, Jak najít tu pravou, Mejdan na písku, Sen králevice Hamleta, Láska a smrt Emy B., Studna slov, Roky mou dávnou věrnost nezměnily, Na slovíčko, Mistře, Jak táhla mračna, Ve jménu člověka, Pohárek SČDO, Henryk a Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho – záskoky)
- KUČERA Martin (My vše jsme tenkrát milovali)
- KUČEROVÁ Jitka (Radúz a Mahulena)
- KUCHAŘ Jan (Benátská maškaráda)
- KUCHAŘ K. (Radúz a Mahulena)
- KUMBERA Josef (Divotvorný klobouk)
- KUNCOVÁ Sylvie (Sklenka krétského vína)
- KUNEŠ Ivan, ing. (Buď hodně šťastno,člověčenstvo, Hoši, dívky a psi, Kašpárek to myslí vždycky dobře)
- KUNEŠ Václav, ing. (Sen noci svatojánské, Radúz a Mahulena, Hoši, dívky a psi, Mordová rokle, Popelka, Ženský boj, Má tolik tváří láska, Sklenka krétského vína, Čer-timlýn)
- KUNEŠ Václav (Sen noci svatojánské, Radúz a Mahulena, Hoši, dívky a psi, Mordová rokle, Popelka, Ženský boj, Sklenka krétského vína, Milostná bláznovství, Lucerna, Proto práva nejvyšší, Pojďte s námi do pohádky za princeznou)
- KUNEŠOVÁ Jarmila (Ženský boj, Lucerna, Pojdte s námi do pohádky za princeznou)
- KUPEC Jan (Princezna se hledá)
- KVASNIČKA Miroslav (Chlapci z Rybářské uličky, Lesní panna)
- KYSELA Ludvík (Inkognito)
- LÁDROVÁ Marie (Páni, Okénko, Svatební valčík, Komu bůh dal úřad, Veselí tři muš-ketýři, Sestřičky u Panny Kláry, Ryba a host třetí den, Lucerna, Aristokrati)
- LANDOVSKÝ Pavel (Play Macbeth, Revizor, Sen v noci svatojánské, Tři sestry, Odysseova cesta, Na druhé straně řeky, Hráči,Višňový sad, Pes baskervillský, Holmesiáda, Obři dona Quichota, Medvěd, Tři muži ve člunu a pes, Jak se Vám líbí Jak se Vám líbí?, Maratův Sade, Commedia a la carte, Legenda o lesích a lidech, Hamlet)
- LANGROVÁ A. (Z českých mlýnů)
- LÁNSKÁ (Maloměšťáci, Lhář)
- LEBDUŠKOVÁ Eva (Cháloupková) (Pro tebe, svobodo, Thébané, Lucerna, Apokryfy, Hrajte dál, Milostné variace)
- LECHNER Jiří (Čertimlýn, Pasáček vepřů, Zpěv rodné zemi, Hadrián z Římsů, Kouzelný svět pohádek, Společníci řádí, Jak najít tu pravou, Soupeři, O pihovaté princezně, Noc pastýřů, Král Lear, Henryk, Mistr a Markétka, Vyrozuměno
- LEJČAR Ladislav, JUdr. (Mnoho povyku pro nic, Hadrián z Římsů, Bílá nemoc, Žena nejsou housle, Sganarelle, Lucerna, J. K. Tyl, Malajská romance, Kamenný host, Náhubek, Deset dnů, které otřásly světem, Zmrtvýchvstání dědečka Kolomana, Ženitba, Kasaři, Filosofská historie, Mordová rokle, Kouzelný svět pohádek, Pojďte s námi do pohádky za princeznou)
- LEJSEK Jan (Noční manévry, Falešná kočička, Kráska, Panna, která řekla: ano!, Tonka -Tonička, Inkognito, Paní mincmistrová, Okénko, Svatební valčík, Veselí tři mušketýři, Ryba a host třetí den, Jízdní hlídka , Vojnarka, Slečna doktor, Veřejný nepřítel, Bílá nemoc)
- LEJSKOVA Marie (Probuzenci, Kráska ze Šumavy, Vojnarka)
- LELEK Jaroslav (Sen noci svatojánské, Hoši, dívky a psi)
- LENDROVÁ Ludmila (Maličká, ale naše)
- LEPEK (Probuzenci, Poslední muž)
- LINHARTOVÁ J. (Popelka)
- LORENC Patrik (Play Macbeth)
- LORENCOVÁ Magda (Malajská romance, Pohádka o Honzovi a princezně Zlatovlásce)
- LOUVAR Miroslav (Mnoho povyku pro nic, Hadrián z Římsů, Bílá nemoc, Žena nejsou housle, Lucerna, J. K. Tyl, Lhář, Náhuběk, Pohádka o Honzovi a princezně Zlatovlásce, Deset dnů, které otřásly světem)
- LUDVÍČEK Ferdinand (Mnoho povyku pro nic, Bílá nemoc)
- MACÁK Pavel j.h. (Legenda o lesích a lidech)
- MÁCAL R. (Václav Hrobčický z Hrobčic)
- MÁDLÍK Stanislav (Bílá nemoc)
- MAKOVEC Ladislav (Radúz a Mahulena, Úklady a láska)
- MAKOVIČKA Antonín (Filosofská historie, Svět je báječné místo k narození, Sen noci svatojánské, Buď hodně šťastno, člověčenstvo, Ženský boj) MANDLOVÁ (Lesní panna)
- MARÁKOVÁ Blanka (Pro tebe, svobodo)
- MAREČEK Jiří (Ženichové, Kutnohorští havíři, Hlavní zkouška, Honza v zakletém zámku, Dareba, UB 177 neodpovídá, Divotvorný klobouk, Hadrián z Římsů)
- MAREČKOVÁ Věra (Lesní panna)
- MAREŠOVÁ (Moje teta ftvoje teta)
- MARKOVÁ Šárka (O Honzovi a víle Verunce)
- MAŘAS Tomáš (Play Macbeth, Revizor)
- MASÁČKOVÁ Dagmar (Sen noci svatojánské, Radúz a Mahulena)
- MASOPUST František (Kutnohorští havíři)
- MATĚJKOVÁ Ilona (Radúz a Mahulena)
- MAYOVÁ Bára (Odysseova cesta)
- MEDEK František (Kutnohorští havíři, Život volá)
- MEDEK K. (Ten, který dostává políčky)
- MEDKOVÁ B. (Kutnohorští havíři)
- MELMUKOVA Zdena, MUDr. (Nedvědová) (Ve jménu člověka, Svět je báječné místo k narození, Berenika, Benátská maškaráda)
- MĚSÍČKOVÁ Marie (Lesní panna, Vítězství fořta Meruzalky)
- MIKULECKÝ Petr (Filosofská historie, Sluha dvou pánů)
- MIKUNDOVÁ, V. (Buď hodně šťastno, člověčenstvo)
- MILDEOVÁ Věra (Kasaři)
- MISÍKOVÁ Marie (Maličká, ale naše)
- MIŠIČKOVÁ (Lesní panna)
- MOJŽÍŠ František (Probuzenci)
- MON S. (Kašpárek to vždycky myslí dobře)
- MORAVCOVÁ Emilie (Falešná kočička, Veřejný nepřítel) MOTL Ladislav (Radúz a Mahulena, Úklady a láska)
- MOUDRÁ Marie (Jak je důležité míti Filipa)
- MUČIČKOVÁ M. (Buď hodně šťastno, člověčenstvo , My vše jsme tenkrát milovali, Z bouřného času jsme se narodili)
- MŮLLEROVÁ Jarmila (Malajská romance, Muž a žena)
- MUNZAR Karel (Pohádka o Honzovi a princezně Zlatovlásce, Deset dnů, které otřásly světem)
- MYSLÍKOVA (Svatební valčík)
- MYŠÁK Karel (Lucerna, Námluvy Pelopovy, Ženichové, Naši furianti, Okénko, Ten, který dostává políčky, Makar Dubrava, Fidlovačka) MYŠÁK St. (Ten, který dostává políčky) MYŠÁKOVÁ N. (Lucerna) NAGY Kamil (Lucerna, Orel nebo panna)
- NEDUHA J. (Ženichové, Naši furianti, Okénko)
- NEDUHOVÁ B. (Naši furianti, Ten, který dostává políčky)
- NEJEDLO Josef (Jízdní hlídka, Vojnarka) NEJEDLOVÁ A. (Kutnohorští havíři)
- NĚMCOVÁ Lucie (Sen v noci svatojánské, Ženich pro čertici, Tři sestry, Odysseova cesta)
- NĚMEC Jan (Kutnohorští havíři, Makar Dubrava, Fidlovačka, Paní mincmistrová, Zví-kovský rarášek, Mnoho povyku pro nic, Bílá nemoc, Žena nejsou housle, Lucerna, J. K. Tyl, Deset dnů, které otřásly světem, Ženichové, Lucerna, Hrajte dál, Proto práva nejvyšší)
- NĚMEC Jiří (Čertimlýn)
- NĚMEC Libor (Čertimlýn)
- NEŠNĚRA Jindřich (Deset dnů, které otřásly světem, Zmrtvýchvstání dědečka Kolo-mana)
- NEŠNĚROVÁ Kamila (Mistr a Markétka, Vyrozumění)
- NEUMANN František (Lhář, Muž a žena, Kamenný host, Náhubek, Pohádka o Honzovi a princezně Zlatovlásce, Deset dnů, které otřásly světem, Zmrtvýchvstání dědečka Kolomana, Ženichové)
- NEUMAYER Jakub (Tři muži ve člunu a pes)
- NEVYHOŠTĚNÁ Jitřenka (Z českých mlýnů, Fidlovačka, Noc na Karlštejně, Zvíkovský rarášek, Václav Hrobčický z Hrobčic)
- NOVÁ (Srdce na uzdě)
- NOVÁ Denisa (Svět je báječné místo k narození)
- NOVÁ Veronika (Vodník Mařenka)
- NOVÁ Vilma (Březinová) (Radúz a Mahulena, Hoši, dívky a psi, Popelka, Ženský boj, Thébané, Čertimlýn, Pasáček vepřů, Kouzelný svět pohádek, Mejdan na písku)
- NOVÁK V. (Naši furianti)
- NOVÁK Zdeněk (Sněhová královna, Chlapci z Rybářské uličky, UB 177 neodpovídá, Náhubek)
- NOVÁKOVÁ Josefa (Náhubek, Pohádka o Honzovi a princezně Zlatovlásce)
- NOVOTNÝ František (Lucerna)
- NOVOTNÝ J. (Z českých mlýnů, Lhář)
- NOVÝ Miloslav (Ženský boj, Má tolik tváří láska, Sklenka krétského vína, Jak je důležité míti Filipa, Lucerna, Apokryfy, Ze života hmyzu, Romeo a Julie dnes nehrají, Kapesník nebo vatu, Hadrián z Římsů, Kouzelný svět pohádek, Jak najít tu pravou, Proto práva nejvyšší, Láska a smrt Emy B., Ve jménu člověka, Svět je báječné místo k narozenQ
- ONDRÁČEK F. (Divotvorný klobouk)
- OPASEK Milan (Ze života hmyzu, Jak najít tu pravou, Proto práva nejvyšší, Soupeři, O pihovaté princezně, Ve jménu člověka, Benátská maškaráda, Zkrocení zlé ženy, O narození Ježíše)
- OUŘADA J. (Naši furianti)
- PALEČKOVA B. (Makar Dubrava)
- PÁNKOVA B. (Hlavní zkouška)
- PAŘÍKOVÁ M. (Radúz a Mahulena)
- PASTOR Josef (Princezna se hledá)
- PAVEL František (Transport č. 20)
- PAZDERKA Václav (Lucerna, Hus v Kostnici, Panna, která řekla: ano!, Tonka -Tonička, Transport č. 20, Směry života, Poslední muž, Maličká, ale naše)
- PAŽOUTOVÁ Zdena (Bílá nemoc, Lhář, Kamenný host)
- PECLINOVSKÝ Zdeněk (Zmrtvýchvstání dědečka Kolomana)
- PECHA Josef (Má tolik tváří láska, Jak je důležité míti Filipa, Thébané, Lucerna, Apokryfy, Ze života hmyzu, Orel nebo panna, Romeo a Julie dnes nehrají, Milostné variace, Tebe bych, národe, tebe bych nepřežil, Kapesník nebo vatu, Společníci řádí, Jak najít tu pravou, Proto práva nejvyšší, Mejdan na písku, Soupeři, Láska a smrt Emy B., Noc pastýřů, Studna slov, Roky mou dávnou věrnost nezměnily, Býti básníkem, Na slovíčko, Mistře, Král Lear, Divotvorný klobouk, Henryk, Jak táhla mračna, Mistr a Markétka, Ve jménu člověka, Vyrozumění, Berenika, Benátská maškaráda, Zkrocení zlé ženy, Na druhé straně řeky, Pes baskervillský)
- PEKÁRKOVÁ Božena (Žena nejsou housle)
- PELC J. (Lucerna)
- PĚNČÍKOVÁ Marie (Vodičková) (Sen noci svatojánské, Hoši dívky a psi)
- PERNER M. (Fidlovačka)
- PEŠEK Karel (Komu bůh dal úřad, Veselí tři mušketýři, Bílá nemoc)
- PEŠEK Otto (UB 177 neodpovídá, Bílá nemoc, Žena nejsou housle)
- PEŠKA René (Princezna se hledá)
- PEŠKOVÁ Jitřenka (Vzdor a láska, Mnoho povyku pro nic, Sganarelle)
- PETERKA (Lesní panna)
- PETR J. (Lucerna, Aristokrati, Naši furianti, Okénko, Ten, který dostává políčky, Kutnohorští havíři, Život volá)
- PETROVÁ L. (Naši furianti)
- PETROVÁ M. (Aristokrati, Naši furianti, Okénko, Ten, který dostává políčky, Kutnohorští havíři)
- PETŘÍK Jiří (UB 177 neodpovídá)
- PETŘÍK M. (Naši furianti, Ten, který dostává políčky)
- PÍCEK J. (Kutnohorští havíři, Hlavní zkouška)
- PILAŘ Jaromír (Okénko, Život volá)
- PILAŘ Svatopluk (Hoši, dívky a psi, Mordová rokle, Popelka)
- PILNÁČKOVÁ Marie (Panna, která řekla: ano!, Nioba)
- PILNÁČKOVÁ Miloslava (Hoši, dívky a psi, Popelka)
- PLÍVA (Deset dnů, které otřásly světem)
- PODOLÁKOVÁ V. (Aristokrati)
- POCHMAN František (Probuzenci, Panna, která řekla: ano!, Poslední muž, Paní mincmistrová, Okénko, Svatební valčík, Rajská zahrada, Komu bůh dal úřad, Veselí tři mušketýři, Lidé na kře, Ryba a host třetí den, Jízdní hlídka, Srdce na uzdě, Veřejný nepřítel, Bílá nemoc)
- POKORNÁ Josefa (Ryba a třetí host, Bílá nemoc)
- POLÁK Josef (Kutnohorští havíři, Fidlovačka, Noc na Karlštejně, Paní mincmistrová, Zvíkovský rarášek, Mnoho povyku pro nic, Václav Hrobčický z Hrobčic, Moje teta, tvoje teta, Deset dnů, které otřásly světem, Ženitba, Radúz a Mahulena, Kašpárek to myslí vždycky dobře, Popelka, Úklady a láska, Ženský boj)
- POLÁK Ota, JUDr. ( Filosofská historie, Sluha dvou pánů, Sen noci svatojánské, Radúz a Mahulena, Buď hodně šťastno,člověčenstvo, Hoši, dívky a psi, Mordová rokle, My vše jsme tenkrát milovali, Z bouřného času jsme se narodili)
- POLANSKÁ Marie (Inkognito)
- POLÍVKA Petr (Filosofská historie, Svět je báječné místo k narození, Sen noci svatojánské, Buď hodně šťastno, člověčenstvo)
- POMAHAČOVÁ Jana (Sen noci svatojánské, Mordová rokle)
- POMAHAČOVÁ M. (Fidlovačka)
- POMICHÁLKOVÁ Blanka (Hoši, dívky a psi, Kašpárek to myslí vždycky dobře, Mordová rokle)
- POMOCNÁ Blanka (Popelka)
- PONOCNÁ Eva (Moje teta, tvoje teta, Deset dnů, které otřásly světem, Filosofská historie, Radúz a Mahulena, Evžen Oněgin)
- PONOCNÝ Miloslav (Bílá nemoc, Lucerna, Moje teta, tvoje teta, Deset dnů, které otřásly světem, Zmrtvýchvstání dědečka Kolomana, Ženitba, Kasaři, Filosofská hsto-rie, Sluha dvou pánů, Kašpárek to myslívždycky dobře, Mordová rokle, Ženský boj, Náš milý starý dům, Lucerna, Pasáček vepřů)
- POPPER Kamil (Ve jménu člověka)
- POŘÍZOVÁ Jitka (Tebe bych, národe, tebe bych nepřežil, Pasáček vepřů, Hadrián z Římsů, Společníci řádí, Jak najít tu pravou, Mejdan na písku, Sen kralevice Hamleta) POSPÍŠIL František (Srdce na uzdě, Bílá nemoc)
- POSPÍŠILOVÁ E. (Makar Dubrava)
- POSPÍŠILOVÁ L (Žena nejsou housle)
- POSTÁVKOVÁ J. (Jak je důležité míti Filipa)
- POTOČEK Ivan (Evžen Oněgin)
- PREISLEROVÁ Emílie (Evžen Oněgin, Úklady a láska, Ženský boj, Má tolik tváří láska, Milostná bláznovství, Náš milý starý dům) PROCHÁZKOVÁ Marianna (Kráska, Panna, která řekla: ano!)
- PUČELÍK František (Oblaka, Falešná kočička, Probuzenci, Kráska, Panna, která řekla: ano!, Nioba, Maličká, ale naše, Paní mincmistrová, Páni, Sebevrah, Okénko, Vojnarka, Slečna doktor, Srdce na uzdě)
- PUČELÍKOVÁ VI. (Kolébka)
- PULDA Josef (Kráska ze Šumavy)
- RADOVÁ Jitka (Sluha dvou pánů)
- RAMPA Rudolf (Svatební valčík)
- RATAJ František (Naši furianti, Makar Dubrava, Fidlovačka, Žena nejsou housle, J. K. Tyl)
- RATAJ (Slečna doktor)
- RÉBL, JUDr. (Kasaři)
- REICHL Josef (Lucerna, Lhář, Náhubek)
- REICHL Zbyněk (Ze života hmyzu, Divotvorný klobouk)
- REZLER Stanislav (Sen noci svatojánské, Radúz a Mahulena, Úklady a láska, Lucerna)
- REŽNÁ Vlasta (Popelka)
- RIEDL Jan, JUDr. (Bílá nemoc, Lhář, Deset dnů, které otřásly světem)
- RIEDLOVÁ V. (Ženitba, Kasaři)
- ROBKOVÁ M. (Žena nejsou housle)
- RÓSCHLOVÁ Marie (Falešná kočička)
- ROUBÍČEK J. (Ženichové)
- ROUBÍČEK Z. (Aristokrati)
- RUBÍN J. (Bílá nemoc)
- RUNDUS Václav (Z českých mlýnů)
- RŮŽIČKA Rudolf (Slečna doktor, Bílá nemoc)
- RYBA V. (Naši furianti)
- RÝDL Petr (Lucerna)
- RÝDLOVÁ Eva (Pekařova) (Deset dnů, které otřásly světem, Zmrtvýchvstání dědečka Kolomana, Filosofská historie, Radúz a Mahulena, Popelka, Ženský boj, Má tolik tváří láska, Náš milý starý dům, Lucerna, Strašidla, Tebe bych, národe, tebe bych nepřežil, Zpěv rodné zemi, Hadrián z Římsů, Jak najít tu pravou, Pojdte s námi do pohádky za princeznou, Láska a smrt Emy B.)
- ŘEHOŘ Vojtěch (Ryba a host třetí den)
- ŘÍHA František (Falešná kočička, Slečna doktor)
- ŘÍHOVÁ Ivana (Svobodová) ( Kouzelný svět pohádek, Jak najít tu pravou, Pojdte s námi do pohádky za princeznou, Noc pastýřů, Divotvorný klobouk)
- SAHÁNEK J. (Fidlovačka)
- SAZAMA Jiří, ing. (Filosofská historie, Svět je báječné místo k narození, Sen noci svatojánské, Buď hodně šťastno, člověčenstvo, Lucerna, Apokryfy)
- SEHNOUTKOVÁ VI. (Námluvy Pelopovy) SEIDL Jindřich (Probuzenci, Panna, která řekla: ano!)
- SEIDLOVÁ Žofie (Falešná kočička, Panna, která řekla: ano!, Tonka -Tonička, Směry života, Poslední muž, Inkognito, Maličká, ale naše)
- SIMON Adolf (Kolébka, Maloměšťáci, Z českých mlýnů, Lhář, Fidlovačka, Noc na Karlštejně, Mnoho povyku pro nic, Václav Hrobčický z Hrobčic, Bílá nemoc, Žena nejsou housle, Sganarelle, Malajská romance, Deset dnů, které otřásly světem, Ženitba, Filosofská historie, Sluha dvou pánů, Radúz a Mahulena, Popelka, Úklady a láska, Sklenka krétského vína, Náš milý starý dům, Lucerna, Ze života hmyzu, Proto práva nejvyšší, Ve jménu člověka)
- SIROTEK Josef (Společníci řádí, Jak najít tu pravou, Proto práva nejvyšší, Soupeři, Na slovíčko, Mistře)
- SKLENKA Karel (Lesní panna, Vítězství fořta Meruzalky, Divotvorný klobouk, Kluci, duchové a Kašpárek)
- SKLENKOVÁ Jaroslava (Chlapci z Rybářské uličky, Lesní panna, Kluci, duchové a Kašpárek, Zmrtvýchvstání dědečka Kolomana, Ženitba)
- SKLENKOVÁ Jiřina (Lesní panna)
- SKLENKOVÁ M. (Lesní panna)
- SKOPAL Jiří (Svět je báječné místo k narození, Sluha dvou pánů, Sen noci svatojánské, Radúz a Mahulena, Buď hodně šťastno, člověčenstvo, Hoši, dívky a psi, My vše jsme tenkrát milovali, Z bouřného času jsme se narodili)
- SKOŘEPA Josef (Kutnohorští havíři, Život volá, Makar Dubrava, Fidlovačka, Noc na Karlštejně, Paní mincmistrová, Zvíkovský rarášek, Mnoho povyku pro nic, Žena nejsou housle)
- SLABÝ Jiří (Lucerna, Hrajte dál, Pasáček vepřů, Kouzelný svět pohádek, Jak najít tu pravou)
- SLAPNIČKOVÁ Kristýna (Sen v noci svatojánské – záskok, O narození Ježíše, Odysseova cesta, Na druhé straně řeky, Maratůc Sade, Legenda o lesích a lidech, Sen v noci svatojánské, Hamlet)
- SLAVÍK L. (Sněhová královna)
- SLAVÍK Miroslav (Zkrocení zlé ženy)
- SLAVÍK Rudolf (Maličká, ale naše)
- SMEJKAL F. (Václav Hrobčický z Hrobčic, Mnoho povyku pro nic)
- SMEJKALOVÁ Marie (Sganarelle)
- SMETÁK František (Náhubek)
- SOMMEROVÁ (Lidé na kře, Vojnarka)
- SPUDIL Zdeněk (Pohádka o Honzovi a princezně Zlatovlásce)
- SRŠŇOVÁ Hana (Pojdte s námi do pohádky za princeznou, O pihovaté princezně, Jak se vám líbí Jak se vám líbí?)
- STARÁ A. (Okénko)
- STARÁ Hana (Kolébka)
- STARÁ M. (Ten, který dostává políčky)
- STARÝ Emil (Lucerna)
- STARÝ Josef (Lucerna, Námluvy Pelopovy)
- STARÝ Václav (Lucerna, Námluvy Pelopovy)
- STARÝ Zdeněk (Námluvy Pelopovy)
- STEHLÍK J. (Naši furianti)
- STEHLÍK Zdeněk (Naši furianti, Honza v zakletém zámku)
- STEJSKALOVÁ Marie (Sestřičky u Panny Kláry, Lidé na kře)
- STOKLASA František (Hrajte dál)
- STOKLASA Josef (Bílá nemoc)
- STOKLASA Stanislav (Mnoho povyku pro nic, Lucerna, Proto práva nejvyšší)
- STRÁNSKÁ Z. (Z českých mlýnů)
- STRNADOVA Marcela (Svět je báječné místo k narození, Sen noci svatojánské, Buď hodně šťastno, člověčenstvo)
- STŘELBOVÁ M. (Z českých mlýnů)
- SUKOVÁ (Náhubek)
- SŮSMILCH K. (Bílá nemoc)
- ŠUTR Jan (Radúz a Mahulena)
- SVÁROVSKÝ Luděk (My vše jsme tenkrát milovali, Z bouřného času jsme se narodili)
- SVATOŠ Stanislav (Divotvorný klobouk)
- SVOBODA Zdeněk (Proto práva nejvyšší, Sen kralevice Hamleta, Divotvorný klobouk)
- SVOBODOVÁ Dana (Pro tebe, svobodo, Thébané, Pasáček vepřů)
- ŠABAKOVÁ Ivana (Orel nebo panna)
- ŠACHOVÁ Zdenka (Lesní panna)
- ŠEDIVÝ J. (Lucerna, Aristokrati, Ženichové)
- SENOVÁ Marie (Filosofská historie, Sluha dvou pánů, Sen noci svatojánské)
- ŠIMKOVÁ Růžena (Sestřičky u Panny Kláry, Ryba a host třetí den)
- ŠITLEROVÁ M. (Kolébka)
- ŠKROVÁNEK Luděk (Orel nebo panna, Jak najít tu pravou, Divotvorný klobouk)
- ŠMYD Ž. (Mnoho povyku pro nic)
- ŠOŇSKÝ Otto (Bílá nemoc)
- ŠPINKA Karel (Falešná kočička, Kráska, Panna, která řekla: ano!, Transport č. 20, Inkognito, Maličká, ale naše, Okénko, Svatební valčík, Komu bůh dal úřad, Veselí tři mušketýři, Lidé na kře, Ryba a host třetí den, Slečna doktor, Bílá nemoc, Matka)
- ŠRÁMEK Josef (Paní mincmistrová, Zvíkovský rarášek)
- STAINEROVÁ V. (Naši furianti)
- ŠŤASTNÁ Tereza (Lačná) (Na druhé straně řeky, Pension, Obři dona Quichota, Tři muži ve člunu a pes, Jak se Vám líbí Jak se Vám líbí?, Maratův Sade, Commedia a la carte, Legenda o lesích a lidech)
- ŠŤASTNÝ Vít (Maratův Sade, Legenda o lesích a lidech)
- ŠŤASTNÍK Jiří (Pro tebe, svobodo)
- ŠTEKRTOVÁ A. (Kolébka, Maloměšťáci)
- ŠTROJZA Josef (Falešná kočička, Nioba, Směry života, Poslední muž, Tonka -Tonička, Okénko)
- STURM Bedřich (Svatební valčík)
- ŠUBROVÁ Hedva (Probuzenci, Kráska, Poslední muž, Inkognito)
- ŠULC M. (Aristokrati)
- ŠVANDOVÁ Ludvika (Páni, Sestřičky u Panny Kláry, Lidé na kře,Vojnarka)
- ŠVEC Miroslav (Pohádka o Honzovi a princezně Zlatovlásce)
- ŠVECOVÁ Soňa (Grohová) (Lhář, Náhubek, Pohádka o Honzovi a princezně Zlatovlásce, Princezna se hledá, Kasaři, Hrajte dál, Ze života hmyzu, Společníci řádí, Mejdan na písku)
- ŠVEJDAR Bohumil (Naši furianti, Ten, který dostává políčky)
- TÁBORSKÁ V. (Aristokrati)
- TAVODA Oldřich (Chlapci z Rybářské uličky, Dareba)
- TEPLÝ K. (Naši furianti, Ten, který dostává políčky)
- TESAŘOVÁ Hana (Sněhová královna, Princezna se hledá, UB 177 neodpovídá, Jak Kašpárek se Škrholou a čertem lakomce napravili žertem, Divotvorný klobouk, Kluci, duchové a Kašpárek)
- TICHÝ Z. (UB 177 neodpovídá)
- TLAPÁK Z. (Kolébka, Maloměšťáci, Z českých mlýnů)
- TRUHLÁŘ Pavel (Pro tebe, svobodo, Thébané)
- TRUXA Přemysl (Evžen Oněgin, Z bouřného času jsme se narodili)
- TŮMA L (Naši furianti)
- TVRDÍK Jiří (Ženský boj)
- TYLOVÁ H. (Ženichové)
- UHLÍŘ J. (Lucerna)
- URBANOVÁ Eliška (Honza v zakletém zámku, Sněhová královna, Chlapci z Rybářské uličky)
- URBANOVÁ Vlasta (Sněhová královna, Honza v zakletém zámku, Princezna se hledá)
- VACEK Karel, ing. (Svět je báječné rnísto k narození, Berenika, Benátská maškaráda, Zkrocení zlé ženy)
- VAJSEJTL O. (Buď hodně šťastno, člověčenstvo)
- VÁLA Milan (Radúz a Mahulena)
- VALENA František (Zpěv rodné zemi, Hadrián z Římsů)
- VALENTA J. (Okénko)
- VALENTA Vladimír (Sluha dvou pánů, Sklenka krétského vína)
- VALENTOVÁ E. (Panna, která řekla: ano!)
- VALENTOVÁ Lenka (Radúz a Mahulena, Buď hodně šťastno, člověčenstvo, Popelka)
- VALEŠ Ladislav j.h. (Legenda o lesích a lidech)
- VÁŇA Miroslav (Chlapci z Rybářské uličky, Jak Kašpárek se Škrholou a čertem lakomce napravili žertem, Kluci, duchové a Kašpárek)
- VANČUROVÁ Amálie (Sestřičky u Panny Kláry)
- VANICKÝ Vlastimil (Chlapci z Rybářské uličky, Dareba, Jak Kašpárek se Škrholou a čertem lakomce napravili žertem, Divotvorný klobouk, Kluci, duchové a Kašpárek, Bílá nemoc, Žena nejsou housle)
- VANÍČKOVÁ Dana (Yvonna)
- VANIŠOVÁ V. (Makar Dubrava, Fidlovačka)
- VÁPENÍK M. (Kolébka, Maloměšťáci, Z českých mlýnů)
- VARNER Miroslav (Mnoho povyku pro nic, Hadrián z Římsů)
- VÁŠOVA L. (Makar Dubrava)
- VÁVRA Jaroslav (J. K. Tyl)
- VELÍK J. (Kolébka, Z českých mlýnů)
- VELÍKOVÁ M. (Mnoho povyku pro nic)
- VELKOVÁ Jitka (Sluha dvou pánů, Buď hodně šťastno, člověčenstvo)
- VELTRUBSKÁ Ivana, PhDr. (Lucerna, Apokryfy, Hrajte dál, Romeo a Julie dnes nehrají, Oidipus)
- VESELÁ J. (Fidlovačka)
- VESELÝ J. (Kutnohorští havíři)
- VIČAROVÁ Věra (Oidipus)
- VIK Vlastimil (Ženský boj, Má tolik tváří láska , Sklenka krétského vína, Jak je důležité míti Filipa, Thébané, Lucerna, Ze života hmyzu, Strašidla, Romeo a Julie dnes nehrají, Tebe bych, národe, tebe bych nepřežil, Kapesník nebo vatu, Pasáček vepřů, Zpěv rodné zemi, Mejdan na písku, Společníci řádí, Proto práva nejvyšší, Sen kralevice Hamleta, Láska a smrt Emy B., Soupeři, Oidipus, Studna slov, Roky mou dávnou věrnost nezměnily, Jak se vám líbí Jak se vám líbí?, Na slovíčko, Mistře, Král Lear, Henryk, Mistr a Markétka, Ve jménu člověka, Vášnivý poutník, Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho, Revizor, Zkrocení zlé ženy, Sen v noci svatohánské – záskok, Tři sestry, Odysseova cesta, Na druhé straně řeky, Pes baskervillský, Holmesiáda, Pension, Maratův Sade)
- VILÍM (Moje teta, tvoje teta)
- VÍŠO (Bílá nemoc)
- VÍTOVA J. (Kolébka, Maloměšťáci)
- VLACHOVÁ H. (Hlavní zkouška, Makar Dubrava)
- VLASÁK J. (Kutnohorští havíři)
- VLČEK Lubomír (Princezna se hledá)
- VLČKOVÁ Dáša (Má tolik tváří láska)
- VLČKOVÁ J. (Sněhová královna)
- VOBORNÍK V. (Lucerna)
- VOBOŘILOVÁ Hana (Vítězství fořta Meruzalky, Kašpárek to myslí vždycky dobře)
- VOBOŘILOVÁ M. (Fidlovačka)
- VOCÁSEK Václav (Náhubek, Pohádka o Honzovi a princezně Zlatovlásce)
- VOKÁL Jaroslav (Kolébka, Maloměšťáci, Z českých mlýnů, Lhář, Fidlovačka, Noc na Karlštejně, Paní mincmistrová, Zvíkovský rarášek, Vzdor a láska, Mnoho povyku pro nic, Hadrián z Římsů, Václav Hrobčický z Hrobčic, Bílá nemoc, Žena nejsou housle, Sganarelle, Lucerna, J. K. Tyl, Malajská romance, Lhář, Kamenný host, Náhubek, Deset dnů, které otřásly světem, Zmrtvýchvstání dědečka Kolomana, Ženichové)
- VOKÁLOVÁ Věra (Lucerna, Malajská romance)
- VOKATÝ Vlastimil (Honza v zakletém zámku, Sněhová královna, Chlapci z Rybářské uličky, Dareba, Lesní panna, Vítězství fořta Meruzalky, Kluci, duchové a Kašpárek)
- VOKATÝ Zdeněk (Princezna se hledá)
- VOLEMAN Jiří (Bílá nemoc, Žena nejsou housle, Lucerna, J. K. Tyl)
- VOLEMANOVÁ Jitka (Bílá nemoc, Žena nejsou housle, J. K. Tyl, Malajská romance)
- VOLFOVÁ Alena (Honza v zakletém zámku, Sněhová královna, Princezna se hledá, Vítězství fořta Meruzalky, Kašpárek to myslí vždycky dobře, Mnoho povyku pro nic)
- VOMÁČKA J. (Kolébka)
- VOMÁČKA Jiří, íng. (Lucerna, Milostné variace, Jak najít tu pravou)
- VONDROVÁ Helena (Pasáček vepřů, Zpěv rodné zemi)
- VOPRŠÁLKOVÁ Růžena (Lesní panna, Fidlovačka, Lucerna, Náhubek)
- VORÁČEK E. (Dareba, Lesní panna)
- VORLÍČEK Václav (Divotvorný klobouk)
- VOTOČKOVÁ Milada (Svatební valčík, Vojnarka)
- VRABCOVÁ Iveta (Hamlet, Lakomec)
- VRÁNKOVÁ Hana (Sen noci svatojánské)
- VRKOSLAVOVÁ Miroslava (Jak najít tu pravou)
- VYČICHL František (Muž a žena, Kamenný host, Náhubek)
- VYTEJČKOVÁ J. (Fidlovačka)
- WEISS Jindřich (Oblaka, Probuzenci, Kráska, Panna, která řekla: ano!, Poslední muž, Transport č. 20, Inkognito, Paní mincmistrová, Jízdní hlídka, Lidé na kře, Slečna doktor, Bílá nemoc, Matka)
- WEISSOVÁ Věra (Oblaka, Probuzenci, Směry života, Transport č. 20, Paní mincmistrová, Slečna doktor, Srdce na uzdě, Matka)
- ZAJÍČEK Antonín (Chlapci z Rybářské uličky, Dareba)
- ZÁVĚTA Jiří (Radúz a Mahulena, Úklady a láska)
- ZAVŘELOVÁ Věra (Evžen Oněgin, My vše jsme tenkrát milovali, Z bouřného času jsme se narodili, Popelka, Úklady a láska, Balada o poručíkovi a Marjutce, Má tolik tváří láska, Sklenka krétského vína, Jak je důležité míti Filipa, Kapesník nebo vatu, Thébané, Ze života hmyzu)
- ZBORNÍK František (Sen v noci svatojánské – záskok, Na druhé straně řeky, Maratův Sade)
- ZBORNÍKOVÁ Vladimíra (Pavelková, Chocová) (Kouzelný svět pohádek, Jak najít tu pravou, Pojdte s námi do pohádky za princeznou, Noc pastýřů, Jak se vám líbí Jak se vám líbí?, Král Lear, Mistr a Markétka, Play Macbeth, Revizor, Sen v noci svatojánské, Tři sestry, Odysseova cesta, Na druhé straně řeky, Pension, Maratův Sade, Legenda o lesích a lidech, Tanga pro ježíška, Hamlet)
- ZBORNÍKOVÁ Markéta (Na druhé straně řeky)
- ZBUDILOVÁ Eva (Filosofská historie, Svět je báječné místo k narození, Sen noci svatojánské, Radúz a Mahulena, Buď hodně šťastno, člověčenstvo)
- ZEDNÍK Karel (Páni, Okénko, Komu bůh dal úřad, Bílá nemoc, Matka)
- ZEDNÍKOVA Marie (Medvědí tanec, Komu bůh dal úřad, Sestřičky u Panny Kláry, Bílá nemoc, Matka)
- ZEMANOVÁ Aloisie (Panna, která řekla: ano!, Nioba)
- ZLOMKOVÁ Jiřina (Sen noci svatojánské)
- ŽÁK David (Zkrocení zlé ženy)
- ŽALOUDKOVÁ Miloslava (Pazderková) (Náš milý starý dům)
- ŽĎÁNSKÝ Emil (Hadrián z Římsů, Kouzelný svět pohádek, Benátská maškaráda)
- ŽIROVNICKÝ Jiří (Radúz a Mahulena, Sluha dvou pánů, Sklenka krétského vína)
DALŠÍ, KTEŘÍ PROŠLI „ JIRÁSKEM“
BELUSKÁ Soňa, BENDOVÁ Jarmila, BERGEROVÁ Ladislava, BORZ Vladislav, BOUCH-NER Stanislav, BROM Pavel, BROŽOVÁ Renata, BÝMOVÁ Jana, CEJNAR J., CMÍRAL Svatopluk, ČIHÁKOVÁ Ivana, DLOUHÝ Jan, DVOŘÁKOVÁ Marie, EHL František, FOJTU Šárka, FRÝŠTECKÁ Ivetta, p. HAVLÍK, HAVRÁNEK Miloš, HOFMANOVÁ J., HROMADA Jiří, JANDLOVA Marcela, JANOUŠEK M., JANOVCOVA Jarmila, JEDLIČKA Oldřich, KADLEC Vladimír, KALVODOVÁ Miroslava, KAMIŠ Jaroslav, KAPRAS František, KARBULOVÁ Jiřina, KARVÁNEK Petr, KRAJDL K., KRČEK A., KUBÍN Jindřich, LÁDR Josef, p. LÁLIKOVÁ. LEDEREROVÁ J., LOJDOVÁ Z., LOMIČ Milan, LUKÁŠEK Marek, MÁDLÍK J., MÁLEK Jan, MARTÍNEK V., MELÍŠEK Milan, MILDEOVÁ Michaela, NOSKOVÁ Věra, p. NOVÁKOVÁ, ORTOVÁ I., POLÁČEK Josef, ŘEZNÍČKOVÁ Věra, SCHICKOVÁ Božena, SLÁDKOVÁ Stanislava, STRÁNSKÝ Z., ŠANTRŮČKOVÁ Milada, ŠIMONOVA H., ŠIMŮNKOVÁ Růžena, VANČURA Jaroslav, VITVAROVÁ Hana, VOKATA Věra, ZÁVĚTOVÁ Lenka, ZÁVORA, dr.. ZEMAN Karel
1926 – 1938
Karel BERAN, dr. Jaroslav BLAŽEK, Josef BUCEK, Karel ČERNOŠEK, Jan DOUŠA, Vlasta DROZDOVÁ, Josef EXNER, Miloslav CHMELÍK, Jan LEJSEK, dr. Anna PATZOVÁ, Václav PAZDERKA, František POCHMAN, František REJMON, Otakar SCHŮTZER, Jindřich WEISS, Karel ZEDNÍK
1945 -1967
Sláva CÓN, dr. Karel DVOŘÁK, Miloslav HAVLÍČEK, Luboš HUJSL, M. KAROCH, Jiří KAL-VACH si., Jaroslav KOTCHAN, František KUBÁT, Jaroslav KUBÍN, dr. Ladislav LEJČAR, Jiří MAREČEK, Věra MÍČKOVÁ, Karel MYŠÁK, František NEUMANN, J. PETR, Jaromír PILAŘ, dr. Jan RIEDEL, M. SCHRETBAUER, Karel SKLENKA, Zdeněk STEHLÍK, K. ŠEBA, J. URBANOVÁ, Lída VESELÁ, J. VLASÁK, Jaroslav VOKÁL, dr. Josef VRANÝ, František VYČICHL
1968 – 2021
Marie BĚLOHUBÁ (as.rež.), Helena JEŽKOVÁ (Janoušková), Marie JIŘÍČKOVA, Jiří KALVACH st., dr. Václav KLAPKA, Miroslav KOLÁŘ, dr.Hana KRÁLOVÁ (as.rež.), dr. Miroslav KUČABA, dr. Ladislav LEJČAR, dr. Vladimír MOUDRÝ, Milan OPASEK, Miloslav PONOCNÝ, Jiří SLABÝ, Vlasta ŠPULÁKOVÁ st., Jana VAŽANOVÁ (Kolářová), Vlastimil VÍK, dr. Josef VINAŘ, dr. Zdenka ZAHRÁDKOVÁ (as.režie), Věra ZAVŘELOVÁ, dr. František Zborník, Dita KRČMÁŘOVÁ, Štěpán KŇÁKAL
1926 – 2021
Kateřina BARANOWSKÁ, Marie BĚLOHUBÁ, Karel BĚLOHUBÝ, Josef BUCEK, František ČERNOŠEK, Karel ČERNOŠEK, Otmar DOSTÁL, Josef GABRIEL, Lukáš GROLMUS, Renata GROLMUSOVÁ, J. HAVEL, František HULÍK, Pavel HURYCH, Miroslava KADLECOVÁ, Jiří KALVACH st., JiříKALVACH ml., František KOŘÍNEK, Jiří KOŠEK, Josef KUMBERA, R.KUREL, Jiří LECHNER, p. LOVEHOFER, Jiří MAREČEK, Bohumil MIKEŠ, Karel MYŠÁK, Vilma NOVÁ, Jaroslav PANÁČEK, J. PÍCEK, František POCHMAN, Bohdan PUDLAČ, Jaroslav RÝDL, Adolf SIMON, Josef SIROTEK, Karel ŠPINKA, Josef ŠRÁMEK, Jan ŠTUNDL, Jaroslav ŠUMÁ, Václav ŠVACH, Vladimír VALENTA, Vlastimil VÍK, Miroslav VLK, Jaroslav VOKÁL, Dana VORTELOVÁ (Lázničková), Attila VÓRÓS, p. ŽEMLIČKA, Jiří ŽIROVNICKÝ.
HUDBA – CHOREOGRAFIE
Lenka ADAMCOVÁ, Michal BENDA, Jan BEROUNSKÝ, Dagmar BITTMANOVA, Miloslav BRUNCLÍK, dr. Jan BŮŽEK, Jan DOUŠA, Jaroslav FOTR, Jarmila JANOVCOVÁ, Antonín JEŘÁBEK, Vladimír KADLEC, Petr LOS, Bohuslav MYSLÍK, René PEŠKA, Klota POCHMANOVÁ, František REJMON, Alois ŘEHÁK, Luděk ŠABAKA, Karel ŠEFRNA, H. ŠIMONOVA, Miroslav ŠVEC, Soňa ŠVECOVÁ, Pavel TRUHLÁŘ, Petr TRUNEC, Eliška URBANOVÁ, Lubomír VLČEK, Jan VOBECKÝ, Hana VOBOŘILOVÁ, Jiří VOMÁČKA, Jindřich WEISS, Věra ZAVŘELOVÁ, Marek KUČERA, David MAŠEK
TECHNIKA (světla, zvuk)
René BĚLKA, Jaroslav BENEŠ, Oldřich BENEŠ, Josef BLAŽEK, S. DANIEL, Petr HAMA, J. HAAS, František HLADÍK, Petr HOTOVÝ, Emil HYNAR, František KOŠŤÁL, Vladimír KRYL, Jaroslav PRŮCHA, Kurt ROUS, Zdeněk SVOBODA, Jaroslav ŠUMÁ, Miroslav ZOUBEK, Jiří ŽIROVNICKÝ, Jiří PILSKÝ, Milan KOŘEN
KONTROLA TEXTU, INSPICE, SCÉNÁŘE
Karla BĚLOHUBÁ, Marie BĚLOHUBÁ, Marie JIŘÍČKOVA, Jana KALVACHOVÁ st, dr. Václav KLAPKA, Emil KLEPRLÍK, Ladislav KLEPRLIK, Jana KOLÁŘOVÁ (Važanová), dr. Miroslav KUČABA, Edita KOŠŤÁLOVÁ, Václav KUNEŠ st., Ivana LEPŠÍKOVÁ, Miroslav LOUVAR, Ferdinand LUDVÍČEK, Věra MILDEOVÁ, Milan OPASEK, Zdena PAŽOUTOVÁ, Marie SMEJKALOVÁ, Luděk ŠKROVÁNEK, Vlasta ŠPULÁKOVÁ st, Jan TICHÝ, dr. Zdenka ZAHRÁDKOVÁ, dr. František ZBORNÍK, Věra ZAVŘELOVÁ.